Naisten SM-sarjan kuukauden pelaaja Susanna Rinta

2.2.2004 Naisten SM-sarjassa viimeinen kuukausi on kulunut helsinkiläisjoukkue Panttereiden täydellisessä komennossa. Pantterit on seitsemän ottelun voittoputkessa, joista kuusi osui tammikuun puolelle. ”Petolauman” pelaajista Suomen Koripalloliitto on valinnut tammikuun TEFAL-pelaajaksi Susanna Rinnan.

Panttereiden edessä joutuivat tammikuun aikana nöyrtymään mm. helsinkiläisten pahimmat kilpakumppanit Espoo Basket Team ja Pussihukat.  

176-senttinen Rinta on ollut koko kauden ajan Panttereiden avainpelaajia. Tammikuun aikana maajoukkueenkin vakiokalustoon kuuluva Rinta teki keskimäärin 19,2 pistettä ja otti 5,5 levypalloa. Rinta lukeutuu SM-sarjan parhaimpiin puolustuspelaajiin ja siitä osoituksena tammikuun huimat 3,33 riistoa ottelua kohden. Vapaaheitot Rinta upotti tammikuussa hyvällä 82,8 prosentin (24/29) sihdillä.  

Naisten SM-sarjassa on tällä kaudella valittu kuukauden pelaajiksi EBT:n Hanna Junnila (marraskuu) ja Panttereiden Heli Roukanoja (lokakuu). Joulukuussa ei kuukauden pelaajaa valittu vähäisten ottelumäärien vuoksi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
29.4.2026 14:52 Naisten Korisliiga

Denis Kucevic palaa BC Nokian naisten päävalmentajaksi kaudelle 2026–27

BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.

28.4.2026 14:57 Naisten Korisliiga

Ella Sahuri ja Honka jatkosopimukseen

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takapelaaja Ella Sahurin (165cm, 20 vuotta) kanssa. Tuore sopimus kattaa pelikauden 2026–27.

26.4.2026 19:46 Naisten Korisliiga

Peli-Karhuille toinen peräkkäinen Suomen mestaruus

Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.

23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

15.4.2026 13:59 Naisten Korisliiga

Erotuomarit valittu Naisten Korisliigan finaaleihin

Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

Näytä lisää vastaavia