8.2.2022 13:52 Jo kolmatta kauttaan Peli-Karhujen paidassa pelaava Zykera Rice on valittu tammikuun Valopilkuksi. Rice on valittu kolmesti vastaanottanut kuukauden parhaan palkinnon.

Kotkan Peli-Karhut on äitynyt huimaan vireeseen ennen jatkosarjojen alkua. Rice on jälleen ollut tällä kaudella todella kovassa vireessä. Hän on tilastoinut keskimäärin 21,5 pistettä, 9,5 levypalloa ja 1,4 koriin johtanutta syöttöä. Teholukemakeskiarvo on tällä hetkellä 24,9.
Naisten Korisliigassa 25-vuotias amerikkalainen on johdattanut joukkueensa 11 peräkkäiseen voittoon. Tammikuun aikana kotkalaisjoukkueelle kertyi neljä voittoa. Näissä peleissä Rice tilastoi keskimäärin 23 pistettä, 10,8 levypalloa ja 1,8 koriin johtanutta syöttöä. Teholukema keskiarvo oli 28,3.

Gonzagan yliopiston kasvatti pääsi tammikuussa juhlimaan lisäksi Suomen Cupin voittoa joukkueensa kanssa.
Tällä kaudella kuukauden Valopilkuiksi on valittu Vimpelin Vedon Shaylen Burnett ja Kym Royster. Joulukuussa palkinto meni myös Kotkaan, kun Naomi Davenport nappasi palkinnon itselleen.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.