Miesten I divisioonaan luvassa tasainen ja kiihkeä kärkikahina

29.9.2004 Kaudesta 1975-76 saakka pelattu miesten I divisioona pyörähtää jälleen käyntiin tulevana sunnuntaina (3.10.). Mukana olevat 14 joukkuetta kisailevat sarjan voiton tuomasta suorasta noususta sekä kahdesta paikasta SM-karsintasarjassa. Vaikka suuri mielenkiinto kohdistuu kesän kohujoukkue ToPo:n edesottamuksiin, etukäteisveikkailuissa koko divisioonan kärjestä veikkaillaan tasaista ja kovatasoisempaa kuin vuosiin.

I divisioonaseuroilta itseltään kysyttäessä tulevan kauden suosikkeja, nousi kolme joukkuetta ylitse muiden. Helsinkiläinen ToPo kantaa kesän hankintojensa ja vahvan juniorityönsä ansiosta isoimman ennakkosuosikin viittaa. Suosikeiksi nostettiin myös lähelle SM-paikkaa jo viime kaudella päässyt Helsingin NMKY sekä takaisin SM-parketeille mielivä, karsintasarjan kautta viime keväänä I divisioonaan pudonnut, Team Componenta. Koko suosikkikolmikko on uudistanut kesän aikana kasvojaan.

ToPo haali riveihinsä Jukka ja Markus Hemdahlin Hongasta, Harri Hohterin ja Timo Parviaisen Pussihukista, paluumuuttaja Ville Tuomisen Componentasta sekä Maurizio Pratesin, joka pitkäaikaisten selkävaivojensa ja vuoden tauon jälkeen yrittää tehdä paluuta pelikentille. Kun ToPo:n pelaajalistaan lisätään vielä nuorten maajoukkueissakin mainetta niittäneet Jarkko Kyllönen, Tero Laitinen ja Turo Lehtonen, on helppo ymmärtää ToPo:n suosikkiasema.

- Ei näillä hankinnoilla voi olla muuta tavoitetta kuin divisioonan voitto ja nousu. Otamme ennakkosuosikin paineet vastaan, mutta helppoa kaudesta ei voi povata. Jokainen vastustaja haluaa varmasti voittaa juuri meidät. Se on meille suuri haaste. Meidän tulee olla valmiina jokaisessa pelissä – vastustaja tulee sitä ainakin olemaan, pohdiskeli ToPo:n päävalmentaja Timo Nieminen kauden kynnyksellä.

Componenta ja HNMKY monipuolistuneet

Team Componentan joukkueesta suurin osa meni viime kauden jälkeen uusiksi. Porvoon Tarmosta karkkilalaisväreihin siirtyivät Petri Uronen sekä Mikko Pakkanen. Componenta sai SM-tason vahvistukset myös Mika Vesterisestä sekä Suomen kansalaisuuden omaavasta Christian Nkamhouasta. Lisäksi joukkue palkkasi kaksi liettualaisvahvistusta. Uuden ryhmänsä kehitysaskeleita päävalmentaja Timo Hakamaa on seurannut tyytyväisenä.

- Joukkue on fiksu ja materiaali laajempi kuin viime vuonna. Vaihtuvuus on ollut isoa, mutta pelimme on harjoitusotteluissa ollut yllättävänkin valmista. Olemme pidemmällä kuin samaan aikaan vuosi sitten.

- Olemme tasainen ja tasapainoinen joukkue, vaarallinen joka pelipaikalla, lisäsi Nkamhoua.

Componentan vaarallisuutta saattaa alkukaudesta haitata muutamien avainpelurin loukkaantumiset. Sivussa on mm. nilkkavaivainen Uronen. Hakamaan arvion mukaan joukkueella on kaikki palaset koossa lokakuun lopulla ilman uusia loukkaantumisia.

Kauden avauspeleihin ei todennäköisesti ennätä myöskään viime keväänä polvensa loukannut Helsingin NMKY:n Eero Levä. Läpimurron miesten tasolla viime kaudella tehnyt Levä, 18, tekee rauhassa paluuta ja lähenee päivä päivältä täyttä pelikuntoa.

Vaikka HNMKY:n joukkuetta kirpaisikin viime kauden päätteeksi mm. kokeneen Tommi Nordbergin lopettamispäätös, on HNMKY:llä niinikään koossa, Nkamhouan sanoja lainaten, tasapainoinen sikermä. HNMKY:n korinaluspeli vahvistui huomattavasti, kun viime kaudella Visa-Basketin riveissä divarin levypallokuninkuuden voittanut Antti Raami liittyi joukkueeseen. Raami tehtaili viime kaudella keskiarvoikseen huimat 16,1 levypalloa ja 19,2 pistettä. Hänen ohellaan HNMKY:ssä "uutena" pelurina nähdään seuran oma kasvatti Joni Willberg, joka viime kaudella edusti Pussihukkia. Joukkueeseen on nostettu lisäksi seuran oman juniorimyllyn tuotoksia.

- Raami on kova vahvistus meille. Toivon myös, että Joni (Willberg) saisi pelata pitkästä aikaa ehjän kauden. Hänessä on paljon potentiaalia. Vaikka menetimme tärkeitä pelaajia, olemme mielestäni vahvistuneet viime kaudesta, jolloin hävisimme vain neljä peliä ja olimme jaetulla ykkössijalla. Toisaalta divisioonan taso on tänä vuonna kovempi, joten katsotaan miten meidän käy, pohdiskeli HNMKY-luotsi Niko Juntunen joukkueensa lähtötilannetta kauteen.

BC Nokia, FoKoPo ja Visa-Basket jokerit

Lisävärinää Helsingin herruustaistoon tuo divisioonassa Visa-Basket. Viime kaudella neljänneksi sijoittunut Visa-Basket on kaikessa hiljaisuudessa rakentanut joukkueen, joka pystyy jälleen haastamaan sarjan suurimmat ennakkosuosikit. Aikaa joukkue kuitenkin tarvitsee, sillä sen tuoreimmat jäsenet Teemu Loikkanen (200 cm) ja Niko Toiviainen (196 cm) liittyivät vahvuuteen vasta äskettäin.

- Perusrunkomme säilyi Raamia lukuunottamatta. Kalkkiviivoilla saimme pituutta (Loikkasen ja Toiviaisen) hänen tilalleen. Pakka on kasassa aika myöhään, joten vähän aikaa voi mennä, kertoi pitkään Visa-Basketin valmennuksesta vastannut Kalevi Leikas.

- Helsinkiin on tulossa kovia paikallispelejä, jotka varmasti kiinnostavat yleisöäkin, Leikas lisäsi.

Visa-Basketin ohella I divisioonan kärkikahinoihin on helppo povata niin BC Nokiaa kuin Forssan Koripoikiakin, jotka ovat vahvistuneet paluumuuttajilla. BC Nokia sai Salon Vilppaasta takaisin Markku Koiviston ja Erkko Ojalan. FoKoPo puolestaan Saksasta palanneen Sami Marjamäen sekä Lappeenrannan NMKY:ssä viime vuodet pelanneen Ari Mikkolan.

- Tavoitteemme on voittaa kotona kaikki ottelut ja vieraissa 2/3. Sillä todennäköisesti tapellaan jo paikasta karsintasarjassa, selvitti BC Nokian valmentaja Jari Nykänen.

Kauhajoki-Lapua ja FoKoPo-Componenta avauskierroksen helmet

Miesten I divisioonan runkosarjassa pelataan kaksinkertainen sarja eli 26 ottelua joukkuetta kohden. Runkosarjan voittaja nousee suoraan SM-Korikseen. Runkosarjan toiseksi ja kolmanneksi sijoittuneet joukkueet osallistuvat SM-karsintasarjaan. Kahta heikoimmin sijoittunutta joukkuetta odottaa suora putoaminen II divisioonaan.

Runkosarja pyörähtää käyntiin siis tulevana sunnuntaina (3.10.), jolloin pelataan viisi ottelua. Alun perin ohjelmassa oli kuudeskin peli, mutta kamppailu BC Nokia-Pantterit siirtyi pelattavaksi lauantaina 9.10. Siirron syynä oli BC Nokian selviytyminen Suomen Cupissa Semi Final Four –vaiheeseen, joka pelataan 2.-3.10.

Divisioonan avausotteluiden ehdottomat herkkupalat ovat suosikkikategoriaan nostettujen FoKoPo:n ja Componentan välinen ottelu sekä taisto Pohjanmaan valtikasta, jossa kohtaavat Kauhajoen Karhu sekä Lapuan Korikobrat.

- Kauhajoen ja Lapuan väliset ottelut ovat aina iso tapahtuma molemmille kaupungeille. Tupa on täynnä ja ihmiset huutamassa – sellaiset pelit tekevät hyvää koko suomalaiselle koripallolle, arvioi viidettä kauttaan ja toista kauttaan valmentajana Kauhajoella aloittava Greg Gibson.

Avauskierroksen muut ottelut ovat TuNMKY-66-HyPo, Visa-Basket-Hitech ja HNMKY-BC Jyväskylä, Divisioonan runkosarja päättyy 13.3.2005.

Kokoonpanot ja ohjelma



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_i_divisioona/

Asiat

 
26.1.2026 22:55 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 4

Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.

26.1.2026 22:37 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin pääsi juhlimaan cup-voittoa

Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.

26.1.2026 22:20 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi säväytti Fenerbahcea vastaan

Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

26.1.2026 14:49 Koripalloliitto

Koripalloliiton ja K-ryhmän pitkälle sekä menestyksekkäälle yhteistyölle jatkoa

Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.

26.1.2026 14:02 Lastenvalmennusverkosto

Lastenvalmennusseminaarin teemana taito ja taitavuus

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 12.4.2026. Lastenvalmennusseminaariin osallistumalla voi päivittää A- ja B-valmentajalisenssin tai suorittaa I-tason vapaavalintaiset opinnot.

26.1.2026 11:00 Susijengi

Video: Susijengin uutuusdokumentti seuraa Lauri Markkasen arkea Yhdysvalloissa

Seurasimme Lauri Markkasta parin intensiivisen päivän ajan Salt Lake Cityssa. Mitä tapahtuu, kun NBA-superstara kohdataan hänen omalla kotikentällään?

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia