26.12.2017 Jouluviikonlopun aikana pelattiin Yhdysvaltojen miesten yliopistosarjaa NCAA:ta, jossa suomalaiskaartista Oskar Michelsen ja Edon Maxhuni olivat vauhdissa yltäen kaksinumeroisille pistelukemille.
Oskar Michelsen heitti 11 pistettä NCAA:ssa. Kuva: Oma Design.
Oskar Michelsen ja Davidson hävisivät viikonlopun aikana Havaijin yliopistolle 71-79 (32-40). Michelsen pelasi neljän virheen rasittamana 17 minuuttia, joiden aikana hän säkitti kolme pistettä, haki kolme levypalloa ja torjui kerran.
Maanantain ja tiistain välisenä yönä Michelsen palasi pienen tauon jälkeen aloitusviisikkoon, kun Davidson pieksi Akronin 78-91 (34-39). Michelsen upotti 11 pistettä, haki kaksi levypalloa ja riisti kerran 21 minuutissa ennen virhetilinsä täyttymistä.
Edon Maxhuni jatkoi aloitusviisikossa, kun Long Beach State hävisi juuri ennen jouluaattoa Colorado Statelle Prentiss Nixonin viimeisten sekuntien haamukolmosella 66-68 (31-34). Maxhuni rehki parketilla peräti 32 minuuttia säkittäen 12 pistettä, kahmien viisi levypalloa ja jakaen yhden syötön.
Fiifi Aidoo ja Grand Canyon hävisivät Louisvillelle 56-74 (25-31). Aidoo toi energiaa vaihtopenkiltä 11 minuutin verran tuottaen kaksi pistettä, yhden levypallon ja yhden riiston.
Lasse Gummeruksen Marist kärsi tappion Brownille 69-90 (31-46). Gummerus sai aloitusviisikossa peliaikaa 17 minuuttia, joiden aikana hän heitti kaksi pistettä ja repi viisi levypalloa.
Hannes Pöllä ja Oklahoma voittivat Northwesternin 78-104 (38-68). Pöllä haki yhden levypallon ja torjui kerran yhdeksässä minuutissa.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Awak Kuier johdatti Galatasaray’n Euroliigaan turkkilaisjoukkueen kaataessa romanialaisen Sepsi-SIC:n selvin numeroin. Kansalliset sarjat käynnistyivät Saksassa, Espanjassa ja Unkarissa.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.