24.8.2011 Hallitseva miesten koripallon Suomen mestari Tampereen Pyrintö on kiinnittänyt joukkoihinsa nuorten maajoukkuepelaajien Osku Heinosen, Kristian Rasinahon ja Niko Mattilan sekä viime kaudella Korisliigaa Lappeenrannan NMKY:n paidassa pelanneen Ville Pekkolan kanssa.

Osku Heinonen jatkaa Tampereen Pyrinnössä. Kuva: Tomi Kaminen.
22-vuotias, 190-senttinen Lahden NMKY:n kasvatti Ville Pekkola murtautui liigajoukkueen rotaatioon viime kaudella edustaessaan Lappeenrannan NMKY:a. Lappeenrannassa 4,8 pistettä ja 3,1 levypalloa ottelua kohden urakoinut Pekkola aloittaa syksyllä opintonsa Tampereen yliopistossa.
Kahdella edeltävällä kaudella Korisliigaa Pyrinnössä tunnustellut, syyskuussa 19 vuotta täyttävä Pyrinnön oma kasvatti Osku Heinonen on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen mestareiden kanssa. Päättyneellä kaudella Heinonen pelasi pääasiassa miesten I divisioonaa BC Nokian paidassa 12,1 pisteen ja 3,0 levypallon keskiarvoilla. Lisäksi Heinonen oli kantavassa roolissa Pyrinnön A-poikien SM-hopeajoukkueessa sekä läntisestä II divisioonasta valtakunnalliseen I divisioonaan nousseessa Pyrinnön kakkosjoukkueessa.
Uusina kasvoina edustusjoukkueen rinkiin astuvat Pyrinnön omat kasvatit Niko Mattila (188 cm, 17 v.) ja Kristian Rasinaho (192 cm, 18 v.). Molemmat kuuluvat Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueeseen.
Pyrinnöllä on nyt voimassa sopimukset ensi kaudesta Damon Williamsin, Antwine Williamsin, Antti Nikkilän, Olli Ahvenniemen, Antero Lehdon, Jesse Niemen, Ville Pekkolan, Osku Heinosen, Niko Mattilan ja Kristian Rasinahon kanssa. Pyrintöä valmentaa Pieti Poikola.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.