11.8.2015 Jo viime kaudella Tampereen Pyrinnön paidassa Naisten Korisliigaa pelanneet Kaisa Lind, 27, ja Meral Bedretdin, 22, ovat solmineet jatkosopimukset seuran kanssa. Molemmat kuuluivat joukkueensa kantaviin voimiin viime kaudella.
Pyrinnön viime kauden tehomoottori Meral Bedretdin jatkaa joukkueen pelin pyörittämistä myös ensi kaudella. Kuva: OmaDesign.fi.
Takamiehen tontilta peliä pyörittävä 174-senttinen Bedretdin oli Pyrinnön tehokkain kotimainen viime kaudella 10,8 pisteen, 4,0 levypallon ja 2,8 syötön ottelukeskiarvoilla.
Kesällä naisten maajoukkuerinkiin kuulunut ToPoLan kasvatti on kerännyt tililleen yhteensä 78 maaottelua, joista yhdeksän naisissa ja kahdeksan haastajamaajoukkueessa. Palkintokaapista löytyy Korisliiga-pronssi (2011, Espoo Team), A-tyttöjen SM-kulta (2010, 2012), SM-hopea (2011) ja B-tyttöjen SM-pronssi (2009) Tapiolan Hongan paidassa.
- Meral oli viime kaudella kentällä ollessaan joukkueemme tärkein yksittäinen pelaaja ollen kotimaisten pelaajien tilastokuningatar niin piste-, syöttö-, riisto- kuin levypallotilastoissa. Hän oli samalla koko sarjan rikotuin pelaaja, joukkueen päävalmentaja Roope Tähkä kiteytti Bedredtinin jatkon tärkeyttä.
Laiturina operoiva 180-senttinen Lind heitti päättyneellä kaudella 8,9 pistettä ja kauhoi 3,1 levypalloa ottelua kohden. Tilastollisesti kausi oli yksi hänen parhaistaan.
Aikaisemmin urallaan HoNsUa viiden kauden edestä Korisliigassa edustanut Lind on saavuttanut Cup-hopeaa Äänekosken Huiman paidassa kaudella 2008-09.
- Kaisan jatkaminen Pyrinnössä ei ole pelkästään joukkueen, vaan myös koko Pyrinnön naiskoripalloprojektin kannalta erittäin tärkeää. Kaisan kokemus ja monipuolisuus kentällä sekä hänen esimerkillisyytensä harjoittelussa ovat asioita, joita nuori joukkueemme tarvitsee voidakseen kehittyä paremmaksi niin kauden aikana kuin pitemmälläkin tähtäimellä, Tähkä päättää.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.