McNeal ja Puluzashvili vahvistavat Korikobria

31.8.2013 Seurahistoriansa toiseen Korisliiga-kauteen lähtevä Lapuan Korikobrat on solminut pelaajasopimukset kahden uuden vahvistuksen kanssa. 211-senttinen amerikkalaissentteri Tyronne McNeal ja 18-vuotias georgialaissentteri Archili Puluzashvili kasvattavat Korikobrien sopimuspelaajien määrän kolmeentoista.

211-senttinen, 114-kiloinen ja 26-vuotias McNeal pelasi viime kaudella Sloveniassa 12,4 pisteen ja 6,1 levypallon tehoilla.

 

– Meillä on nyt ensimmäisen kerran oikea sentteri joukkueessa ja katsotaan, mitä se tuo tullessaan. (Päävalmentaja) Terence (Stansbury) halusi ehdottomasti yhden oikeasti ison pelaajan rotaatioon ja on kiinnostavaa nähdä, miten pelimme muuttuu Tyronnen tulon myötä, Korikobrien manageri Markku Turja pohdiskelee.

 

Lisää voimaa Korikobrien korin alle tuo 203-senttinen, 18-vuotias georgialaissentteri Archili Puluzashvili, joka oli Georgian 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen aloittava sentteri ikäluokan EM-kisoissa. Puluzashvili nikkaroi kisojen keskiarvoikseen 5,9 pistettä ja 4,1 levypalloa ottelussa.

 

– Saimme Givin (Bakradze) kautta tiedon, että Georgian 18-vuotisten lupaavin iso pelaaja haluaisi lähteä kokeilemaan siipiään ulkomaille. Givin tulon myötä saimme myös Archilin asiat loksahtamaan paikoilleen ja teimme 1+2 -vuotisen sopimuksen, Turja kertoo.

 

Puluzashvili pelaa myös Korikobrien A-poikajoukkueessa. Joukkueen kolmas amerikkalaispelaaja varmistuu ensi viikolla.

 

Lapuan Korikobrilla on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Tyronne McNealin, Archili Puluzashvilin, Givi Bakradzen, Cedric Latimerin, Jussi Turjan, Ville Turjan, Tuomas Viertolan, Panu Peltokankaan, Brad Reesen, Marcel Liukon, Jussi Salon, Matias Salon sekä Roni Hyvärisen kanssa. Joukkuetta valmentaa Terence Stansbury apunaan Derrick Crayton.

 

Lisätietoja: Korikobrien tiedote
 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia