19.11.2007 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on kiinnittänyt 32-vuotiaan M.C. Maziquen lomittamaan Eric Washingtonia joulukuun ajaksi. Washington on muutaman ottelun poissa iloisen perhetapahtuman johdosta.
Mazique on 206-senttinen ja 120-kiloinen sisäpelaaja, jonka parhaita avuja ovat urheilullisuus, vahvuus ja monipuolisuus. Mies on pelannut Euroopassa jo kahdeksan kautta ja niiden aikana kokemusta on kertynyt Kroatiasta, Saksasta, Italiasta, Turkista, Kreikasta, Ranskasta ja Espanjasta.
Yliopistopallonsa Mazique pelasi Alabaman yliopistossa, jossa hän palloili myös vuoden samassa joukkueessa Eric Washingtonin kanssa.
Pyrintö solmi Maziquen kanssa sopimuksen jo elokuussa, mutta henkilökohtaisten asioiden järjestely Yhdysvalloissa vei aikaa ja esti aikaisemman Suomeen tulon. Tampereelle mies saapuu ensi sunnuntaina ja on joukkueen mukana koeajalla jouluun saakka.
Viime kaudella Mazique pelasi Espanjan kolmosliigassa Calpen joukkueessa 12,6 pisteen ja 7,9 levypallon tehoilla. Miehen meriittilistalta löytyy kausia kovemmissakin sarjoissa. Kaudella 2004-05 Mazique pelasi Turk Telekomin paidassa Euroopan kakkosliigaa ULEB Cupia, kaudella 2002-03 hän edusti Ludwigsburgia Saksan Bundesliigassa yhdessä Jyri Lehtosen kanssa ja 2000-01 Maziquen joukkuekaverina Bonnissa hääri samalla sarjatasolla Maurizio Pratesi.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.