2.6.2025 10:35 Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

Max Besselink pukee ensi kaudella Kataja-Basketin paidan. Kuva: Joonas Caven
Besselinkillä on edessä on uran neljäs Korisliiga-kausi. Tätä ennen 202-senttinen laituri on pelannut pääsarjatasolla BC Nokian lisäksi Helsinki Seagullsissa sekä ulkomailla belgialaisessa Mons-Hainautissa ja saksalaisessa Göttingenissä. Maaottelukokemusta hänellä on kahdesta miesten ja 13 nuorten kamppailusta.
Max Besselinkin viime kautta varjosti hänelle turhankin tuttu tilanne: pelejä oli jätettävä väliin loukkaantumisen vuoksi. Hän edusti pudotuspeleistä täpärästi ulos jäänyttä hallinnutta mestaria BC Nokiaa kaikkiaan 20 ottelussa, joissa keskimäärin 13 minuutin peliajalla kirjautti 3,3 pistettä ja 1,8 levypalloa. Kahden pisteen heittotarkkuus oli 57 %, kolmosten 29 % ja vapaaheittojen 78 %.
Nuorempana kiitettävästi huomiota saaneen lahjakkuuden potentiaalista kertoo mm. se, että aiemmalla Nokia-kaudellaan 2021-22 hän latoi arkistoihin tilastot 11,7 pistettä ja 3,8 levypalloa. Siitä palkintona oli jopa kaksi sopimusta Saksan ja yksi Belgian pääsarjaan. Urakehitystä ovat kuitenkin jarruttaneet sairastelut ja loukkaantumiset.
Besselink vieraili toukokuussa Joensuussa. Hänen harjoituksissa antamansa näytöt miellyttivät valmennusjohtoa.
– Max joutui jättämään alkuvuonna otteluja väliin, mutta pääsi loppukaudella kuntoon. Hän on harjoitellut jo jonkin aikaa ja jätti täällä käydessään itsestään positiivisen kuvan, päävalmentaja Petri Virtanen kertoo.
– Kyseessä on kookas, monipuolinen laituri. Hyvä heittäjä, joka pystyy menemään myös kohti koria. Kehityskohteina on saada lisää aggressiivisuutta ja parantaa pallollista pelaamista.
– Lähdemme hakemaan hänelle ehjää kautta ja uutta nostetta uralle. Vähän samaan tapaan kuin miten Hanneksen (Pöllä) kohdalla toimittiin. Potentiaali edetä isompiin sarjoihin ei ole hävinnyt, Virtanen näkee.
Kataja-Basketin päävalmentajana toimii Petri Virtanen apunaan Teemu Turunen.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.