22.11.2016 Koripallon Mestarien Liiga jatkuu tiistaina, kun Kataja Basket kohtaa kotonaan kanssaan tasapisteissä olevan CSM CSU Oradean. Romanian hallitseva mestarijoukkue hakee Joensuusta ensimmäistä vierasvoittoaan.

Oradean avainpelaajiin kuuluva Martin Zeno edusti Loimaan Bisonsia yhteensä neljällä kaudella vuosina 2011-2016.
Viime viikon sairastellut Teemu Rannikko on palaamassa Katajan kokoonpanoon Mestarien liigan otteluun. Kuvat: Pekka Vainio & Kuvanmaailma/Vesa Kuukka.
Viime viikolla Mestarien liigassa täystyrmäyksen Reyer Venezialle kokenut Kataja saa illan otteluun takaisin tärkeän palasen, kun Teemu Rannikko on palaamassa sairastelujen jälkeen kokoonpanoon. Aivan täydessä iskussa takamies ei kenties vielä tule olemaan, mutta jo kapteenin läsnäolo merkitsee paljon.
– Vallitsevassa tilanteessa olisi toki hienoa, jos juuri tämä ottelu olisi tiistain sijaan keskiviikkona. Saisimme yhden arvokkaan päivän lisää valmistautumiseen ja Teemullekin se tekisi hyvää. No, tällä mennään nyt eikä asiaa kannata jäädä liiaksi murehtimaan, Katajan päävalmentaja Gibson toteaa.
Romanialaisilla on heittää jokaiselle pelipaikalle todella kokenut, monissa liemissä marinoitunut pelaaja. Gibson mainitsee nimeltä takamies Branko Mirkovicin (34 v.), laituri Sean Barnetten (30 v.) sekä sisäpelaaja Sean Denisonin (31 v.). Lisäksi Oradean avainpelaajiin kuuluu Gibsonille erittäin tuttu mies Martin Zeno (31 v.), jonka kanssa Gibson voitti muun muassa kaksi Korisliiga-mestaruutta Bisonsin riveissä.
– Oradealla on vahva rosteri ja useita laadukkaita pelaajia. Kyseessä on erinomaisesti puolustava joukkue, joka on taistellut voitosta loppuun saakka myös tappioon päättyneissä otteluissaan, Gibson kertoo.
Joukkueesta löytyy myös kokoa. Päävalmentaja Cristian Achimilla on mahdollisuus kierrättää korin alla kolmea kansainväliset mitat täyttävää miestä, kun serbialaisen Uros Lucicin (207 cm) lisäksi kokoonpanossa ovat kanadalainen Sean Denison (210 cm) ja Romanian maajoukkuemies Bogdan Tibirna (210 cm).
– Meidän tulee saada heikot hetket minimoitua, emme voi antaa Oradealle isoja pisteputkia. Kun saamme puolustuksemme pitämään, auttaa se saman tien hyökkäämistäkin. Elementit tähän ovat olemassa ja niitä on näkynyt pitkin kautta, nyt meidän pitää vain yksinkertaisesti unohtaa viime aikojen heikot otteet ja päästä takaisin rytmiin, Gibson painottaa.
– Olen luottavainen sen suhteen, että pystymme voittamaan kotikentällä.
Kataja on pelannut Mestarien liigassa viisi ottelua ja voittanut niistä kaksi. Lohkon kärkipaikkaa pitävä ranskalainen Le Mans Sarthe kaatui Joensuussa jatkoajan jälkeen 77-76 ja viikkoa myöhemmin Kataja haki 88-82-vierasvoiton ukrainalaisesta Khimikistä.
Kataja, Oradea sekä israelilainen Maccabi Rand Media ovat B-lohkossa tasapisteissä sijoilla 5-7. Viidestä alkulohkosta seuraavalle kierrokselle pääsevät kunkin lohkon neljä parasta sekä lisäksi neljä parasta lohkoviitosta. Näiden taakse jäävät kahdeksan seuraavaa joukkuetta jatkavat kansainvälistä kauttaan FIBA Europe Cupissa.
Fanseat näyttää Katajan ja Oradean kohtaamisen suorana kello 18.50 alkaen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.