1.2.2000 Rivejään uuteen järjestykseen viime viikkoina rukannut Teamware ToPo on hankkinut Amos Gregoryn tilalle loppukaudeksi todellisen yllätysnimen. Suomalaiskoripallon hahmoihin kuuluva Pekka Markkanen palaa Ranskan pääsarjasta ToPo:n paitaan runsaan puolentoista vuoden tauon jälkeen.
Nancyn joukkueessa pelanneen 207-senttisen Markkasen paluu takaisin helsinkiläisseuraan on ilouutinen Teamware ToPo:n valmennusjohdolle. Kokenut Markkanen, 32, sopii täydellisesti jo maanantaina perhesyiden vuoksi kotiinsa lentäneen Gregoryn tilalle korinaluskahinoihin.
- Olin ajatellut, että Amosin (Gregory) paikalle pitäisi saada Pekka Markkasen tyyppinen iso, nopea ja kovaa puolustava pelaaja. Paras vaihtoehto toteutui, naurahti Teamware ToPo:n tyytyväinen päävalmentaja Anatoli Krikun.
Pekka Markkanen oli alun perinkin päättänyt palata tämän kauden jälkeen perheineen kotimaahan, sillä mies aikoo saattaa päätökseen liikuntatieteen opintonsa Jyväskylässä. Riikka-vaimo ja kolme poikaa muuttavat suoraan Jyväskylään perheen pään asettuessa kevääksi Helsinkiin.
Ulkomailla (USA, Espanja, Unkari, Saksa ja Ranska) vietetyistä monista pelivuosista huolimatta Markkanen on hankkinut kunnioitettavan listan saavutuksia myös kotoisessa SM-sarjassa. Kolmen Suomen mestaruuden (HNMKY 1987, ToPo 1997 ja 1998) ohella Markkasen kovimpia meriittejä on ehdottomasti ylivoimainen kärkipaikka kotiheittojen torjuntojen marathon-taulukossa.
Markkasen tämän hetkinen saldo on 468 torjuntaa, kun toista sijaa pitävän, jo uransa päättäneen ToPo-pelaajan, Riku Marttisen lukema on 282. Aktiivipelaajista Markkasen jälkeen on torjuntatilastossa parhaiten sijoittunut viidentenä oleva niinikään Teamware ToPo:a edustava Mika-Matti Tahvanainen (203), joka valittiin SM-sarjan Vuoden pelaajaksi 1997.
Markkanen sai saman tittelin 1989. Urheilutoimittajien äänestyksessä ykkössija heltisi vuosina 1989, 1993 ja 1996. Maaotteluita Markkanen on pelannut peräti 127.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi tappion vieraissa, kun Orlando Magic kiri ohitse loppumetreillä ja voitti 120-117. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 27 pistettä ja 7 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi Atlanta Hawksille viimeisten sekuntien heitolla 121-119. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 18 pistettä ja 5 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Awak Kuier oli vahvalla pelipäällä viime viikolla niin eurokentillä kuin Turkin liigassa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi jo kuudennen peräkkäisen ottelunsa, kun Toronto Raptors oli parempi kotonaan 107-100. Lauri Markkanen keräsi 27 pistettä ja 11 levypalloa.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
NBA:ssa Utah Jazz kärsi neljännen peräkkäisen tappionsa, kun 23 onnistunutta kolmosta heittänyt Golden State Warriors oli parempi 124-140. Lauri Markkanen heitti Jazzille 18 pistettä.