Maria Koskinen tekee paluun Peli-Karhuihin

13.5.2020 15:25 Kaksi viimeistä kautta Kouvottaria Naisten Korisliigassa edustanut Maria Koskinen, 31, palaa tulevaksi kaudeksi Peli-Karhuihin, jossa hän oli voittamassa Suomen mestaruuden keväällä 2018.

Maria Koskinen oli päättyneellä kaudella Kouvottarien paras kotimainen pisteidentekijä. Kuva: Ville Vuorinen.

Päättyneellä kaudella 165-senttinen Koskinen oli Kouvottarien paras kotimainen pisteidentekijä 6,1 pisteen ja 2,4 levypallon keskiarvoilla. Koskinen pelasi ensimmäisen pääsarjakautensa 2017/18 juuri PeKassa, joka juhli kyseisenä kautena mestaruutta.

– PeKa on vakaa ja hyvin hoidettu seura ja tällaisena aikana se on tietysti pelaajalle vielä tärkeämpää. PeKa oli minuun yhteydessä aika nopeasti kauden jälkeen ja oli helppo päätös palata näin hyvään joukkueeseen ja hienoon seuraan, Koskinen aloittaa seuran tiedotteessa.

– Olen tykästynyt Karhulaan ja viihtynyt erinomaisesti työssäni Karhulan yläkoulussa, joten PeKan edustaminen on minulle suuri kunnia.

Koskisen lisäksi PeKan sopimuspelaajat tulevalle kaudelle ovat Zykera Rice, Elena Melto, Elina Oravakangas, Noora Järvikangas ja Amira Nyibong.

Henkilöt

 
28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

25.2.2026 09:18 Naisten Korisliiga

Carmen Tyson-Thomas palaa ToPon naisiin loppukaudeksi

Torpan Pojat on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Carmen Tyson-Thomasin kanssa. ToPon naisten joukkue on Naisten Korisliigassa tällä hetkellä seitsemäntenä, kun runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua.

25.2.2026 09:16 Naisten Korisliiga

Reetta Piipari Tapiolan Hongan naisten päävalmentajaksi

Viimeiset neljä kautta Hongan naisten joukkueen apuvalmentajana ja naisten I divisioona -joukkueen sekä U19-tyttöjen päävalmentajana toiminut Reetta Piipari siirtyy tulevalle pelikaudelle 2026-27 naisten Korisliiga-joukkueen päävalmentajaksi.

21.2.2026 20:15 Naisten Korisliiga

BC Nokia yllätti PeKa:n Kotkassa – muut kärkijoukkueet pitivät pintansa

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.

20.2.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Bree Olson vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.

15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

Näytä lisää vastaavia