27.6.2024 13:17 Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on sorvannut jatkosopimukset Santeri Makkosen, Oskari Rantalan ja Atte Vuoriston kanssa.
Santeri Makkosella on edessään toinen kausi Tapiolan Hongassa. Kuva: Samira Lee
Bisonsista Honkaan viime kaudeksi siirtynyt Santeri Makkonen vakiinnutti menneen kauden aikana paikkansa pelaavassa kokoonpanossa ja auttoi joukkuetta uhrautuvalla ja aggressiivisella puolustuksella, sekä hyökkäyspäässä 9,7 pisteen, 2,7 levypallon ja 2,6 koriin johtaneen syötön ottelukeskiarvolla. Makkonen on pelannut divisioona A:ta yhteensä viiden kauden ajan Hongan lisäksi ToPo:n ja HNMKY:n ja Bisonsin riveissä, sekä Korisliigaa 10 ottelun verran Seagullsin paidassa.
- Menneellä kaudella meillä oli loistava jengi kasassa niin urheilullisesti kuin persoonina. Kilpailua ja vauhtia ei treeneistä puuttunut, mutta samalla osattiin pitää hauskaa ja nauttia pelaamisesta. Ensi kaudella henkilökohtaisena tavoitteena on lähteä etsimään taas uusia rajoja omalle pelaamiselle ja kehitykselle, auttaa pelikavereita kehittymään ja tietenkin joukkuetta menestymään, Makkonen kommentoi seuran tiedotteessa.
- Santerin viime kausi oli harmillisesti täynnä pieniä loukkaantumisia, jolloin herran täyttä potentiaalia ei oikeastaan missään vaiheessa nähty. Siitäkin huolimatta hän pystyi kauden aikana osoittamaan arvonsa joukkueelle. Fiksuna pelaajana kyky tehdä oikeita päätöksiä niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessa on korkealla tasolla. Hienoa, että Santeri jatkaa meillä, ja tuo samalla paljon lisää heittovoimaa joukkueeseen, päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi.
Atte Vuoristo tilastoi Hongalle I divisioona A:ssa 7,9 pistettä ottelua kohden viime kaudella. Oskari Rantalan vastaava tilastolukema oli 3,5 pistettä ottelua kohden.
- Divarifinaaleissa yhdellä pelaajalle oli kehittynyt jo oma faniryhmä, eikä ihme. Aten iloinen ja naurava olemus tuo niin koppiin kuin harjoituksiin positiivisen fiiliksen. Hänestä on kehittynyt, fyysisyyden ja taistelun lisääntyessä, hyvä puolustaja. Tärkein ase on kuitenkin erinomainen heitto, joka räjäytti finaaleissa lopulta koko hallin juhlimaan. Tätä uskon tulevalla kaudella näkyvän myös liigassa, Heinonen kommentoi.
- Oskari saapui viime kesänä harjoituksiin etsimään uusia haasteita ja onnistui heti ensimmäisessä harjoituksessa vakuuttamaan valmennuksen siitä, että hänessä on jotain erityistä pelaajana. Kauden läpi korkeatasoinen puolustus ja epäitsekäs hyökkäyspelaaminen ovat vahvistaneet tunnetta siitä, että Oskarin koko potentiaalia ei vielä ole nähty. On todella helppo ottaa joukkueeseen mukaan pelaaja, joka päivittäin on valmis tekemään töitä oman kehittymisensä eteen ja kaikessa asettaa joukkueen edun oman etunsa edelle.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.