13.1.2016 Kataja Basket joutuu palaamaan kotiin Israelista tappio niskassaan, kun Maccabi Rishon LeZion voitti FIBA Europe Cupissa joensuulaiset 96-85 (53-53). Hyökkäysvoittoisen ensimmäisen puoliajan jälkeen kotijoukkue repäisi eron kolmannella neljänneksellä, mistä Kataja ei enää toipunut.
Trevis Simpson ja Kataja olivat lähellä yllättää Maccabi Rishon LeZion. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Kummatkin joukkueet esittelivät ensimmäisellä puoliajalla hienoa hyökkäystä, kun Teemu Rannikko löysi 11 syötön arvoisesti joukkuekavereitaan heittopaikkoihin ja Lamayn Wilson nakutti hurjat 22 pistettä ensimmäiseen puoliaikaan.
Kataja johti vielä kolmannen neljänneksen alussa 58-55, mutta Maccabi vastasi juoksemalla 16-2 71-60-johtoon. Kataja reagoi vetämällä eron vielä viiteen pisteeseen, mutta päätösneljänneksellä Maccabi palasi kaksinumeroiseen johtoon. Kataja pääsi parhaimmillaan yhdeksän pisteen päähän.
Rannikon saldo oli lopulta 6 pistettä. 4 levypalloa ja 16 syöttöä. Wilsonin (27/7) lisäksi Katajan koritehtailussa kunnostautuivat Trevis Simpson (15/6) ja Petri Virtanen (10/1).
Maccabin tehokvartetti oli Darryl Monroe (21/9/3 syöttöä), Mark Lyons (22/4/6), Charles Wright (22/7/3) ja Shawn Dawson (17/4/4).
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
Koripalloilija Sasu Salinin ura on kulkenut pitkän tien Malmin palloiluhallista kansainvälisille areenoille. Mutta kaiken keskellä yksi asia ei ole muuttunut – halu tukea seuraavan sukupolven urheilijoita.
Patrioti Levicen Slovakian liigan välieriin johdattanut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 27 vuotta, on allekirjoittanut tulevaa 2025-26-pelikautta koskevan jatkosopimuksen slovakialaisseuran kanssa. Kivimäki on mitalipeleihin huipentuvan kauden aikana edustanut Leviceä Slovakian liigassa ja FIBA Europe Cupissa.
19-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestari selvisi tänään, kun EBT voitti Espoonlahden Urheiluhallilla toisessa finaaliottelussa Tapiolan Hongan. Pronssia vei Pyrintö.