Maccabi juoksi Katajan ohitse toisella puoliajalla

13.1.2016 Kataja Basket joutuu palaamaan kotiin Israelista tappio niskassaan, kun Maccabi Rishon LeZion voitti FIBA Europe Cupissa joensuulaiset 96-85 (53-53). Hyökkäysvoittoisen ensimmäisen puoliajan jälkeen kotijoukkue repäisi eron kolmannella neljänneksellä, mistä Kataja ei enää toipunut.

Trevis Simpson ja Kataja olivat lähellä yllättää Maccabi Rishon LeZion. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.


Kummatkin joukkueet esittelivät ensimmäisellä puoliajalla hienoa hyökkäystä, kun Teemu Rannikko löysi 11 syötön arvoisesti joukkuekavereitaan heittopaikkoihin ja Lamayn Wilson nakutti hurjat 22 pistettä ensimmäiseen puoliaikaan.
 

Kataja johti vielä kolmannen neljänneksen alussa 58-55, mutta Maccabi vastasi juoksemalla 16-2 71-60-johtoon. Kataja reagoi vetämällä eron vielä viiteen pisteeseen, mutta päätösneljänneksellä Maccabi palasi kaksinumeroiseen johtoon. Kataja pääsi parhaimmillaan yhdeksän pisteen päähän.
 

Rannikon saldo oli lopulta 6 pistettä. 4 levypalloa ja 16 syöttöä. Wilsonin (27/7) lisäksi Katajan koritehtailussa kunnostautuivat Trevis Simpson (15/6) ja Petri Virtanen (10/1).
 

Maccabin tehokvartetti oli Darryl Monroe (21/9/3 syöttöä), Mark Lyons (22/4/6), Charles Wright (22/7/3) ja Shawn Dawson (17/4/4).

Lisätietoja: Ottelutilastot

Asiat

 
16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

15.12.2025 16:41 Erotuomarit

Suomen FIBA-tuomarit toimivat viikoittain kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä

Suomessa toimii tällä hetkellä kahdeksan FIBA-lisensoitua erotuomaria, jotka viheltävät kansainvälisissä otteluissa viikoittain. Tie FIBA-tuomariksi on vaativa ja vaatii poikkeuksellista sitoutumista jo puhtaasti matkustusmäärän vuoksi. Palkintona on paikka kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä.

15.12.2025 11:27 Pääjuttu

NVS 2026: Lotta Vesiluoman puheenvuoro täydentää seminaarin ohjelman

Nuorisovalmennusseminaarin viimeinen esiintyjä on vahvistunut Lotta Vesiluoman muodossa. Seminaariin voi ilmoittautua 5.1. saakka.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

13.12.2025 19:19 Naisten Korisliiga

Veto jatkoi kovaa virettään

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.

13.12.2025 07:24 NBA

Lauri Markkanen 26 pistettä, kun Jazz vei voiton Tuomas Iisalon Grizzliesistä

NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.

12.12.2025 21:20 Naisten Korisliiga

ToPo:n kiri riitti voittoon Nokialla - myös PeKa ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.

12.12.2025 16:16 Susiladies

Sofia Pelanderin koripalloura päätökseen – pelipaita vaihtui lääkärintakkiin

Susiladiesin pitkäaikainen sentteri Sofia Pelander päätti mittavan pelaajauransa kauteen 2024–25. Uusi arki lääkärinä Ruotsissa tuo tilalle uudenlaisia haasteita ja tasapainoa.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

Näytä lisää vastaavia