LrNMKY haki voiton Kotkasta

8.2.2008 Korisliigan kakkosena oleva Lappeenrannan NMKY haki sarjan ainoassa perjantain pelissä vierasvoiton kotkalaisesta KTP:stä pistein 88-100 (45-45). Peli oli LrNMKY:lle vasta tämän vuoden toinen peli Korisliigassa, kun lappeenrantalaiset keskittyivät tammikuun ajan Eurocupiin.

LrNMKY aloitti vahvasti ja nykäisi jo ensimmäisellä neljänneksellä 15 pisteen johdon.

KTP tasoitti pelin puoliväliin mennessä ja käänsi kolmannella jaksolla johdon itselleen.

Viimeisellä jaksolla vieraat ottivat taas johdon, joka kasvoi jakson puolivälissä kotkalaisille tavoittamattomasti 12 pisteeseen.

- Pelimme vaihteli hyvän alun jälkeen, mutta lopussa rynnimme korin alle, josta hankimme sekä levypalloja että vapaaheittoja. Voitto oli tärkeä, etenkin kun meillä oli vain viisi täysin tervettä miestä, huomautti LrNMKY:n valmentaja Mika Turunen.

LrNMKY:ltä puuttui yhä jalkavaivainen maajoukkuesentteri Aki Ulander, mutta hänen paikkansa täytti joukkueen uusi amerikkalaispelaaja Glen Whisby. 35-vuotias Euroopan pääsarjojakin kolunnut Whisby oli pari viikkoa Kauhajoen Karhun testissä, mutta kun sopimusta ei syntynyt LrNMKY nappasi miehen.

Whisby nousi heti uuden joukkueensa tehomiesten joukkoon tehtyään hyvällä prosentilla 18 pistettä ja vietyään 11 levypalloa. Adrian Henning heitti voittajille 25 ja Ivan Harris 19 pistettä.

Kotijoukkueen tehokkain oli taas Steve Smith 22 pisteellä ja 14 levypallolla. Toni Ilmonen heitti KTP:lle 18 pistettä.

KTP sai kokoonpanoonsa edellispelistä kuumeen takia pois olleen Jermaine Spiveyn, mutta ulkomaalaisvahvistuksista puuttui silti yksi. Emmanuel Dies loukkaantui keskiviikon pelin lopulla ja vamma paljastui akillesjänteen repeämäksi. Dies on loppukauden sivussa ja KTP etsii uutta miestä tilalle. Kotijoukkueelta oli sivussa myös Jari Vekkilä.

(STT – Koris.net)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Näytä lisää vastaavia