LrNMKY finaaliin, vastus viidennestä välierästä

13.4.2005 Sparliigan runkosarjan voittanut Lappeenrannan NMKY pelaa ensimmäistä kertaa seuran historiassa finaaleissa. Lappeenrantalaiset varmistivat finaalipaikkansa kukistamalla keskiviikkona Joensuun Katajan vieraissa 85-75 ja katkaisemalla välieräsarjan voitoin 3-1. Vastus Lappeenrannalle selviää perjantaina, kun Pussihukat ja Porvoon Tarmo kohtaavat viidennen kerran.

Finaaleista on tulossa kahden ensikertalaisen yhteenotto. Pantteri-patsaan jahdissa on ensi kertaa niin LrNMKY kuin tuleva finaalivastus PuHu tai Tarmo. Keskiviikon neljännessä välierässä Tarmo tasoitti ottelusarjan vantaalaisia vastaan niukalla 78-76-voitollaan.  

Tulipa Sparliigan finaaleihin Lappeenrannan pariksi kumpi tahansa käynnistyy loppuottelusarja ensi sunnuntaina (17.4.) Lappeenrannan kotikentältä. Runkosarjan voittajana LrNMKY omaa kotikenttäedun. LrNMKY pelaa kuitenkin normaalista kaavasta poiketen kotonaan avausfinaalin lisäksi mahdollisen neljännen sekä mahdollisen viidennen loppuottelun. Kyseiseen järjestelyyn on jouduttu turvautumaan Lappeenrannassa 21.-24.4. järjestettävän Teekkarilaulajien festivaalin vuoksi.   

Helpolla ei Lappeenranta keskiviikkona urakastaan selviytynyt. Kataja piinasi sitä aina loppuhetkille saakka. Ratkaisevaan asemaan nousi Katajan saamat virheet ja Lappeenrannan vapaaheitot.  

LrNMKY teki neljännessä välierässä yhdeksän pistettä Katajaa enemmän bonusviivalta. Katajan pelaajista virhetilit tulivat täyteen Sami Laaksoselta, Jyri Lehtoselta, Stephen Richiltä ja Teemu Siitoselta.  

Kolmessa aiemmassa välierässä LrNMKY oli joukkueista se, joka oli turvautunut tulivoimaansa kaukoetäisyyksiltä. Keskiviikkona Kataja yritti puolestaan pommittaa Lappeenrannan kumoon, mutta kolmosten osumatarkkuus jäi 25,9 prosenttiin.  

Lappeenrantalaisista Andre Foreman pussitti ex-seuraansa vastaan 25 pistettä ja vei 11 levypalloa. Jussi Kumpulainen kokosi 16 pistettä ja Chanan Colman sekä Pasi Riihelä 14 mieheen.  

Katajan tehot lepäsivät tuttujen miesten harteilla. Llewellyn Smalley heitti 26 pistettä. Jyri Lehtonen säkitti 14, otti yhdeksän levyriä ja jakoi kuusi koriinjohtanutta syöttöä.  

Tarmo nousi tappioasemasta 

Kotivoitot jatkuivat toisessa välieräparissa, kun Tarmo vei kotiyleisönsä edessä keskiviikon neljännen välierän nimiinsä lukemin 78-76. Ratkaisu ottelupariin saadaan perjantaina, kun Pussihukat isännöi Tarmoa Myyrmäessä klo 18:30 alkaen.  

Keskiviikon ratkaisuhetkistä ei jännitystä puuttunut. Tarmo johti ottelua kahdella pisteellä, kun PuHu pääsi yhdeksän sekuntia ennen loppua viimeiseen hyökkäykseensä. Vantaalaiset eivät kuitenkaan onnistuneet kaukoheittoyrityksessään.  

Tarmo teki ottelussa upean nousun, sillä pahimmillaan se oli 15 pisteen takaa-ajoasemassa. Joukkueen kaukoheittopeli ei ottanut sujuakseen, mutta porvoolaisten onneksi kahden pisteen heitot suhahtelivat korisukan läpi sitäkin tarkemmin. Tarmon kakkosten onnistumisprosentti oli huima 79,4 (27/34).  

Porvoolaisista työjuhta Mark Sweet nousi kentän ykköseksi nosteltuaan 19 pistettä. Hän sytytti taistelullaan Tarmon kirin ja käynnisti sen tekemällä puoliajan jälkeen seitsemän tärkeää pistettä. Petri Virtanen osui 18 pisteen edestä.  

Pussihukista Timo Heinonen (15/5), Elias Kajander (14/3) ja Nanayaw Awuah-Addae (12/3) olivat parhaat.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia