3.4.2008 Korisliigan runkosarjan voittanut Lappeenrannan NMKY eteni torstaina sarjan välieriin haettuaan Tampereelta voiton Pyrinnöstä 71-79 (33-40) -tuloksella. LrNMKY voitti puolivälieräsarjan 3-1 -voitoin. Ottelusarja helsinkiläisen ToPon ja Porvoon Tarmon välillä puolestaan venyi viidenteen ja ratkaisevaan peliin.
LrNMKY piti johtoa läpi pelin ja venytti johtonsa suurimmillaan kolmannella jaksolla 20 pisteeseen. Pyrintö kehitti kuitenkin loppukirin, joka nosti sen kolme minuuttia ennen loppua vain kolmen pisteen päähän.
- Juoksimme ajoittain ihan hyvin. Lopussa aloitimme kävelemisen ja Pyrintö pääsi peliin vielä mukaan, arvioi Lappeenrannan luotsi Mika Turunen.
Voittajista erottui tehokvartetti, jossa Petri Virtanen heitti 22 pistettä, Juha Sten 16 ja Adrian Henning sekä Pasi Riihelä 15 pistettä.
Pyrinnön teho jäi liiaksi Damon Williamsin varaan. Williams kahmi muhkeat lukemat, 34 pistettä, joista 21 jo puoliväliin mennessä sekä 18 levypalloa.
- Pyrintö teki tästä todella hienon ottelusarjan ja etenkin Williams oli uskomattoman hyvä. Luulimme ensimmäisen pelin 39 pisteen voiton jälkeen, että astelemme helposti välieriin. Pyrintö osoitti luulot vääräksi ja kaikki kunnia siitä heille. Tänään pelasimme paremmin joukkueena kuin edellisellä Tampere-vierailulla. Yritimme unohtaa turhan pusertamisen ja nauttia pelistä, Turunen kertoi.
- Tästä on hyvä jatkaa. Pääsemme aloittamaan ensi keskiviikkona välierät kotikentältä. Mikään ei ole tavoitteiden suhteen muuttunut. Kun lähdimme kauteen, eurotavoitteiden lisäksi halusimme voittaa Suomen cupin ja Suomen mestaruuden. Cupin hoidimme tyylikkäästi ja nyt tavoitteena on nostella Pantteri-patsasta kauden päätteeksi, suunnitteli Turunen.
Toinen ratkaisematon puolivälieräsarja venyi viidenteen peliin, kun Porvoon Tarmo tasoitti otteluvoitot ToPoa vastaan 2-2:een. Tarmo otti ToPosta kotivoiton pistein 97-85 (38-43).
Peli oli kaksijakoinen, kun ToPo johti ensimmäistä puoliskoa ja Tarmo toista. Tarmo meni johtoon 46-43 -tilanteessa eikä päästänyt ToPoa enää ohi. Tarmo pystyi säilyttämään johtonsa 22 pallonmenetyksestä huolimatta. Se korvasi hassinsa vahvalla levypallopelillä, jonka se voitti 49-31.
Mikael Holme nousi edellispelin lailla Tarmon tehomieheksi 25 pisteellä. Travis Leech heitti 24 ja Anthony Bennett 20 pistettä.
Takais Brown teki ToPolle 24 pistettä, Josh Gonner 16 ja Elias Kajander 15.
ToPon ja Tarmon viides ratkaiseva puolivälieräottelu pelataan ensi maanantaina (7.4.) Helsingissä.
LrNMKY:n lisäksi välieräpaikkansa olivat aiemmin varmistaneet Kouvot ja Honka. Jos Tarmo pudottaa ToPon välieristä, tulevat välieräpareiksi LrNMKY-Tarmo ja Kouvot-Honka. Jos taas ToPo menee jatkoon, kohtaavat välierissä parit LrNMKY-Honka ja ToPo-Kouvot.
Välierät käynnistyvät keskiviikkona (9.4.).
(STT – Koris.net)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.