17.5.2007 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on tehnyt sopimuksen viime kauden Uudenkaupungin Korihaissa palloilleen Antero Lehdon sekä loppukauden tamperelaisten paidassa loistaneen Eric Washingtonin kanssa. Washingtonin sopimus kattaa ensi kauden ja Lehdon sopimus on mallia 2+1.
184-senttinen ja 23-vuotias Lehto palaa Tampereelle hyvillä mielin, mutta pitää vuoden mittaista visiittiään Uuteenkaupunkiin opettavaisena - etenkin aikaa Jyri Lehtosen opissa.
- Lehtosen alaisuudessa harjoittelu opetti valtavasti. Hän kiinnittää harjoituksissa huomiota pieniinkin asioihin. Ehkä selvin ero on siinä, että peliini on tullut vähän enemmän järkeä mukaan, Lehto myöntää.
Antero Lehto oli vireessä Korihaiden karsintaotteluissa, joissa joukkue varmisti liigapaikkansa. Hän teki niissä keskimäärin 10,6 pistettä. Runkosarjan 44 ottelussa Lehdon keskiarvoiksi muodostui 6,2 pistettä ja 1,2 levypalloa.
Eric Washington tuli Tampereelle joulukuussa ja esitti Korisliigassa mainioita otteita - kuten kahden kauden NBA-kokemuksella ryyditetyltä pelimieheltä saattoi odottaakin. Monipuolinen ja kokenut Washington toi ryhtiliikettä Pyrinnön puolustuspeliin ja joukkue jopa voitti kahdeksan peräkkäistä liigaottelua vuoden alussa.
193-senttinen ja 33-vuotias Washington sijoittui Korisliigan pistetilastossa kolmanneksi 21,2 ottelukohtaisella keskiarvollaan. Hän oli tilastojen kymmenen parhaan joukossa myös kahden (59,1) ja kolmen pisteen (43,1) heittojen osumatarkkuuksillaan. Lisäksi Washington napsi 6,4 levypalloa ottelua kohden.
Pyrintö on pitkään keikkunut Suomen pääsarjatasolla puolivälin alapuolella ja varsinkin budjetissa joukkue on jäänyt kilpailijoistaan jälkeen. Nyt seura on lähtenyt kehittämään toimintaansa ammattimaisempaan suuntaan ja sen tavoitteena on parantaa 20 prosenttia vuodessa kaikilla osa-alueilla, mukaan lukien talous.
Osa kehittämistä on valmennustiimin kasvattaminen, kun Juha-Petri Nieminen liittyy ryhmään mukaan päävalmentaja Jarmo Laitisen ja Ismo Niemen rinnalle. Niemisen vastuulla on myös Pyrinnön A-poikien valmennus.
Täysipäiväiseksi valmentajaksi siirtynyt Laitinen kaavailee ensi kaudelle useammalle nuorelle miehelle näytön paikkaa joukkueessa.
- Viikon verran ollaan jo harjoiteltu porukalla, jossa on kolmisenkymmentä kaveria ja heistä suurin osa A-ikäisiä. Ryhmä on jaettu kahtia ja toisessa ryhmässä on edustusjoukkueen miesten lisäksi A-poikien parhaimmisto. Ensi kaudella merkittävästi peliaikaa saa ainakin pari A-ikäistä kaveria, kaavailee Laitinen.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.