30.11.2007 Yksi kaikkien aikojen koripalloilijoista, Michael Jordanin aisapari, Scottie Pippen, on saapumassa Suomeen. TEG Finland Oy on tuomassa Pippeniä ToPoon tammikuussa kahteen Korisliigan otteluun. Sopimuksen yksityiskohdat julkaistaan 11.12. järjestettävässä lehdistötilaisuudessa.
Pippen on kuusinkertainen NBA-mestari ja supertähti, alkuperäisen Dream Teamin jäsen sekä Chicago Bullsin legendaarinen numero 33. Suurimman osan urastaan legendaarisessa Chicago Bullsin dynastiassa pelannut Scottie Pippen on edelleen huippukunnossa.
Pippen pohti vakavasti paluuta taalaliigaan vielä tämän vuoden helmikuussa, kun Phil Jackson kyseli miehen halukkuutta liittyä Los Angeles Lakersiin. Ehkä kaikkien aikojen paras yleispelaaja lopetti uransa NBA:ssa 2004.
Useita ennätyksiä hallussaan pitävän, seitsenkertaisen All Star -pelaajan kanssa ollaan keskusteltu kahden ottelun mittaisesta sopimuksesta. TEG Finland Oy:n edustajan ja ToPon ex-managerin, Aleksi Valavuoren mukaan sopimuksen isot linjat on käytännössä sovittu, ja kaiken tulisi olla valmista viikon sisällä.
- Sopimuksesta, siihen sisältyvistä yksityiskohdista, tiedottamisesta ja tapahtuman järjestämisestä vastaa TEG Finland Oy, jonka toiminnasta ja tutuista henkilöistä lisää itse tiedotustilaisuudessa. Tavoitteenamme on järjestää kaksi ikimuistoista urheilutapahtumaa suomalaisille huippu-urheilun ystäville. Tapahtumissa on tarkoitus keskittyä laatuun isojen massojen sijasta, siksi pelipaikat ovat suhteellisen pieniä ja myynnissä olevien lippujen määrä melkoisen pieni.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.