Legendaarinen Scottie Pippen Suomeen

30.11.2007 Yksi kaikkien aikojen koripalloilijoista, Michael Jordanin aisapari, Scottie Pippen, on saapumassa Suomeen. TEG Finland Oy on tuomassa Pippeniä ToPoon tammikuussa kahteen Korisliigan otteluun. Sopimuksen yksityiskohdat julkaistaan 11.12. järjestettävässä lehdistötilaisuudessa.

Pippen on kuusinkertainen NBA-mestari ja supertähti, alkuperäisen Dream Teamin jäsen sekä Chicago Bullsin legendaarinen numero 33. Suurimman osan urastaan legendaarisessa Chicago Bullsin dynastiassa pelannut Scottie Pippen on edelleen huippukunnossa.

Pippen pohti vakavasti paluuta taalaliigaan vielä tämän vuoden helmikuussa, kun Phil Jackson kyseli miehen halukkuutta liittyä Los Angeles Lakersiin. Ehkä kaikkien aikojen paras yleispelaaja lopetti uransa NBA:ssa 2004.

Useita ennätyksiä hallussaan pitävän, seitsenkertaisen All Star -pelaajan kanssa ollaan keskusteltu kahden ottelun mittaisesta sopimuksesta. TEG Finland Oy:n edustajan ja ToPon ex-managerin, Aleksi Valavuoren mukaan sopimuksen isot linjat on käytännössä sovittu, ja kaiken tulisi olla valmista viikon sisällä.

- Sopimuksesta, siihen sisältyvistä yksityiskohdista, tiedottamisesta ja tapahtuman järjestämisestä vastaa TEG Finland Oy, jonka toiminnasta ja tutuista henkilöistä lisää itse tiedotustilaisuudessa. Tavoitteenamme on järjestää kaksi ikimuistoista urheilutapahtumaa suomalaisille huippu-urheilun ystäville. Tapahtumissa on tarkoitus keskittyä laatuun isojen massojen sijasta, siksi pelipaikat ovat suhteellisen pieniä ja myynnissä olevien lippujen määrä melkoisen pieni.

Henkilöt

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia