Lahti kaatui Karhun käsittelyssä lähes 40 pisteellä

15.2.2020 20:32 Kauhajoen Karhubasket hoiteli Lahti Basketballin kevyesti 60–99.

Courtney Stockard ja Cameron Jones kohtasivat kentällä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Korisliigan kolmatta sijaa pitävä Kauhajoen Karhubasket moukaroi playoff-viivan alapuolella olevan Lahti Basketballin 60–99. Voiton myötä Kauhajoki on kahden sarjapisteen päässä Salon Vilppaasta ja neljän pisteen päässä Helsinki Seagullsista.

Tällä viikolla Karhubasketin joukkueeseen kiinnitettyä Lucky Jonesia ei vielä päästy näkemään kentällä, mutta Samuel Givens ja Skylar Spencer pitivät peliä pystyssä hyvin ilman hänen panostaankin. Givensille kertyi 18 pistettä ja Spencerille 15 pistettä ja 11 levypalloa.

– Tulimme peliin hyvin ja pidimme tilaa yllä koko ottelun ajan. Koko joukkue on varmasti tyytyväinen tämän päivän esitykseen, kommentoi Spencer.

Lahti Basketballin puolella tilastomerkinnät jakautuivat yksitoikkoisesti. Taylor Johns johti joukkuetta kaikissa kolmessa pääkategoriassa 15 pisteellä, seitsemällä levypallolla ja neljällä koriin johtavalla syötöllä.

– Tänään oli kentällä vain yksi joukkue. Ensimmäiset viisi minuuttia pelasimme hyvin mutta sen jälkeen jäimme pahasti jälkeen. Tauko tulee hyvään vaiheeseen, totesi Lahden kapteeni Vesa Mäkäläinen.

Korisliiga jää maajoukkuetauolle 26. helmikuuta 2020 asti.

Ottelutilastot

Asiat

 
30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

27.7.2025 08:57 Korisliiga

Kouvot kiinnitti Roger McFarlanen

Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

25.7.2025 09:16 Korisliiga

Colin Holloway vahvistaa Kouvoja

Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.

25.7.2025 09:09 Korisliiga

Bobby Planutis tuo heittovoimaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia