27.2.2007 Kulttuuriministeri Tanja Saarela on myöntänyt suomalaisen liikuntakulttuurin ja urheilun parissa ansioituneille henkilöille yhteensä 345 ansioristiä ja -mitalia. Muun muassa Työväen Mailapoikien (TMP) koripalloilevia jäseniä muistettiin aktiivisesta toimimisesta seurassa. Kultaisen ansioristin vastaanotti koripallolegenda Raimo ”Spike” Lindholm.
Ansioristi tai -mitali voidaan myöntää paikallisissa urheiluseuroissa, alueellisissa liikuntajärjestöissä, valtakunnallisissa lajiliitoissa tai liikunnan kansainvälisissä tehtävissä aktiivisesti toimineelle henkilölle.
Viime marraskuussa 75-vuotispäiviään juhlistaneen ”Spike” Lindholmin koripalloura hakee vertaistaan. Lindholm on paitsi ensimmäinen sata maaottelua saavuttanut suomalainen koripalloilija myös ainoa suomalaiskoripalloilija, joka on ollut pelaamassa kaksissa olympialaisissa, vuonna 1952 Helsingissä ja 1964 Tokiossa. Lindholm pelasi maaotteluita kaikkiaan 116. SM-sarjassa Lindholm tahkosi 301 ottelua ja teki niissä 5307 pistettä (keskiarvo 17,6). Kuudesti Lindholm edusti Suomea EM-lopputurnauksessa ja tuli valituksi urheilutoimittajain toimesta vuoden koripalloilijaksi peräti kuudesti (1950, 1951, 1953, 1955, 1957, 1958).
Peliuransa ohella Lindholm on toiminut sekä Lahden Sammon että TMP:n naisten joukkueiden valmentajana. Hän on ollut aktiivisesti mukana myös järjestötoiminnassa. TMP:n hallituksen jäsen Lindholm on ollut yhtäjaksoisesti vuodesta 1955. Koripalloliiton hallituksen jäsenenä Lindholm oli 1960-, 1970 ja 1980-luvuilla toimien varapuheenjohtajana neljän vuoden ajan 1978-81.
Kultaisia ansioristejä myönnettiin tänä vuonna 23, ansioristejä 50, ansiomitaleja kultaisin ristein 123 ja ansiomitaleja 260 kappaletta.
Ansioristin saivat TMP:n jäsenistä Sirkka ”Tipsu” Muranen sekä Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikössä viime vuosina toiminut Markku Torkkeli. Ansiomitali kultaisin ristein annettiin puolestaan Anja ”Mandi” Iloselle ja Anja Leismalle.
Ansioristillä muistettiin myös Ylivieskan Kuulan monitoimimies, urheilutoimittaja Markku Huuhtasta sekä Joensuun Katajassa pitkään toiminutta ja nykyisin Koripalloliiton hallituksessakin istuvaa Eero Oksavaa. Lappeenrannan NMKY:n pitkäaikaisille puuhamiehille Heikki Kaarnalle ja Mika Turuselle myönnettiin ansiomitali kultaisin ristein.
Liikuntakulttuurin ja urheilun ansioristejä ja -mitaleja on jaettu vuodesta 1947. Opetusministeriön käytännön mukaisesti huomionosoituksia ei myönnetä alle 40-vuotiaille.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.
Mikael Jantusen Paris Basketball haastoi ennakkosuosikki Fenerbahcen tasaiseen kamppailuun Euroliigan puolivälierien kolmannessa osaottelussa tiistaina, mutta Tarik Biberovicin heittopelin siivittämä Fenerbahce karkasi jatkoajalla 88–98 (40–46, 80–80) -voittoon ja lunasti paikan Euroliigan Final Fourista. Paris Basketballin kausi jatkuu Ranskan liigassa.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.