KTP taas parempi Loimaalla

1.4.2015 KTP haki Korisliigassa jo toisen kerran tällä kaudella voiton Loimaalta, kun se kukisti keskiviikon kärkipelissä Bisonsin niukasti 67-65 (29-35). Bisons piti johtoa tasaisessa pelissä, kunnes KTP putkahti ensi kertaa edelle 65-63 -tilanteessa. Bisons ei päässyt loppuratkaisuissa enää ohi.

Kenneth Simms latoi 14 pistettä, kun KTP voitti Bisonsin vieraissa.

Greg Mangano siivitti Karhun voittoon Hongasta 18 pisteellä.

Teemu Rannikko johdatti taas Katajan sarjataulukon kolmannelle sijalle. Kuvat: Kai Kilappa, Matti O. Koskinen & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.


- Otimme henkisesti kovan voiton, kun olimme 38 minuuttia takaa-ajajana. Jaksoimme uskoa siihen, että peli voi kääntyä kunhan pidämme kovaa intensiteettiä ja näin kävi. Olimme lopussa ehkä juuri henkisesti kovempia, arvioi KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
 

Timo Heinonen heitti KTP:lle 18 pistettä ja Kenneth Simms 14.

Vain yhden kolmosen kotikoreihin osuneesta Bisonsista Anthony Hilliard ja Travis Nelson päätyivät 19 pisteeseen.

 


Karhu haukkasi Hongan Espoossa
 

Kauhajoen Karhu piti sarjan kakkossijansa haettuaan Tapiolan Hongasta vierasvoiton 90-79 (42-40).
 

Karhu johti peliä pitkään, mutta onnistui venyttämään ratkaisevan eron vasta viiden viimeisen minuutin aikana.
 

Karhun koko aloitusviisikko teki toistakymmentä pistettä, Bojan Sarcevic 21 ja Gregory Mangano 18.

Hongan tehokkaimpia olivat Ike Udanoh 21:llä ja Ronnie Clark 19 pisteellä.

 

 

Kataja nousi kolmanneksi

 

Joensuun Kataja nousi sarjataulukon kolmoseksi 87-78 (45-36) -kotivoitolla Helsinki Seagullsista.


Vieraat kärkkyivät viimeisellä jaksolla neljän pisteen päässä, mutta viimeisen viisiminuuttisen Katajan johto pysyi kymmenen pisteen tuntumassa.

- ​Onnittelut Kotijoukkueelle voitosta. Erittäin hyvä joukkue. Aika uninen alku, siinä oli meidän sauma iskeä, mutta valitettavasti mekin olimme unisia, Seagulls-valmentaja Mikko Larkas kommentoi.
 

Katajan takamieskaksikko oli taas vireessä, kun Robert Arnold heitti 27 ja Teemu Rannikko 23 pistettä.

Seagullsin tehopari päätyi täsmälleen samoihin pisteisiin: Melsahn Basabe 27:ään ja Deremy Geiger 23:een.

 



Kouvoille reilu voitto Korikobrista
 

Kierroksen suurimman voiton kahmaisi Kouvot, joka kukisti kotipelissään Lapuan Korikobrat 97-66 (58-24).
 

Peli repesi jo kuudessa minuutissa 23-4 -kotijohdolla. Kymmenen minuuttia myöhemmin eroa oli jo 30 pistettä.
 

Andre Williamson teki Kouvoille 20 pistettä ja Ville Kaunisto 13. Korikobrien tehokkain oli Chris Braswell 16 pisteellä.

 

 
30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

Näytä lisää vastaavia