KTP pyöritteli taas Kouvoja kärkiottelussa

28.12.2014 Korisliiga palasi sunnuntaina lyhyeltä joulutauoltaan neljän ottelun voimin. Kierroksen ehdoton huippukamppailu nähtiin Kotkassa, missä KTP-Basket ja Kouvot iskivät yhteen kärkiottelussa. Kotijoukkue KTP vei voiton selkein lukemin 92–73 (53–41).

KTP taisteli Brandon Jeffersonin johdolla kotivoiton Kouvoista Kymenlaakson derbyssä.

Korikobrat ja Paul Carter taas veivät nimiinsä Pohjanmaan paikalliskamppailun.

Katajan Teemu Rannikko ylitti 1000 syötön rajan voitossa Namika Lahtea vastaan.

Melsahn Basabe ja Seagulls voittivat taas vieraissa Vilppaan. Kuvat: Kai Kilappa, Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Francois Perthuis.

KTP nousi voitollaan yksin Korisliigan kärkipaikalle. Kouvot pysyi kolmantena. KTP on voittanut tällä kaudella kaikki kolme Kymenlaakson paikalliskamppailua Kouvoja vastaan.


Ensimmäiset noin 15 minuuttia Kotkassa pelattiin jotakuinkin tasatahtia, kunnes KTP repäisi 10–0-runillaan karkumatkalle. KTP oli vastustajaansa selkeästi parempi etenkin kolmen pisteen heitoissa ja levypallopelissä.


– Tämä oli meiltä tasaisen vahva esitys. Pojista näkyi selvästi, että heillä oli energiaa pelata, KTP:n päävalmentaja Anton Mirolybov iloitsi.

 

– Saimme heittopelimme rullaamaan ja toisaalta pakotettua vastustajan vaikeisiin heittopaikkoihin.
 

Peräti kuusi kotkalaispelaajaa pääsi yli 1500-päisen kotiyleisönsä edessä kaksinumeroisiin pistelukemiin. Brandon Jeffersson (21/5) keräsi heistä korkeimman pistemäärän, ja levypalloissa joukkueen paras oli Kenneth Simms (13/9).

 

Kouvojen selkeä ykkönen oli Jason Conley (22/4).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot


Korikobrat yllätysvoittoon Pohjanmaan derbyssä


Korisliigan jumbojoukkue Lapua Korikobrat venyi kovaan yllätysvoittoon sunnuntaina. Sarjan jaetulla kärkipaikalla majaillut Kauhajoen Karhu kaatui Pohjanmaan paikallistaistossa ja vieläpä vieraskentällä. Korikobrat voitti ottelun pistein 89–86 (43–45).

 

Korikobrien edellisestä voitosta Korisliigassa ehti vierähtää liki puolitoista kuukautta. 15. marraskuuta otetun Honka-voiton jälkeen joukkue hävisi seitsemän kertaa perättäin ennen sunnuntaita.


Kauhajoella Korikobrat sai otteluun erinomaisen alun. Se johti avausjaksolla jo suurimmillaan yhdeksällä pisteellä. Karhu kiri johdon kiinni ja oli voitossa kiinni (86–85) viimeisen kerran vielä vain puolta minuuttia ennen loppua.

Korikobrat kapusi johtoon debyyttiottelunsa joukkueessa pelanneen takamies Austen Rowlandin (13/4/11s) kahdella vapaaheitolla. Hetkeä myöhemmin Paul Carter (28/13) nakutti kaksi lisäpistettä vapaaheittoviivalta. Karhun epäonnensoturi oli loppuhetkillä kahdesti kolmen pisteen heittoyrityksessään epäonnistunut Jermont Horton (19/5).

- Alussa pelasimme joukkueena hyvin ja vapaita heittopaikkoja tuli mukavasti. Välillä konsepti hieman sekosi, mutta loppu oli taas erinomainen, Korikobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic kommentoi.

Lapualaisten ehdottomiin onnistujiin lukeutui Carterin ja Rowlandin lisäksi D.J. Richardson (25/5).

Kauden ensimmäisen kotitappionsa kokeneen Karhun ykkönen sekä pisteissä että levypalloissa oli Devonne Giles (26/10).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

 

Teemu Rannikko illan tähtenä Joensuussa

 

Joensuun Kataja nappasi sunnuntaina kolmannen perättäisen voittonsa Korisliigassa, kun se kaatoi kotonaan keskikastin taistossa Namika Lahden pistein 87–80 (48–39).

 

Illan tähdeksi Joensuussa nousi Teemu Rannikko. Katajan takamies keräsi 18 pistettä, 2 levypalloa ja 8 syöttöä. Näin Rannikko ylitti historian kahdeksantena pelaajana 1000 syötön rajan Korisliigan runkosarjassa. Tilastoa johtaa Rannikon seuratoveri Petri Virtanen, jolla syöttöjä on kasassa nyt 1681 kappaletta.

 

Kataja johti kamppailua alusta loppuun saakka, mutta Namika kävi vielä päätösjakson alussa vain yhden pisteen päässä. Kataja hävisi ottelun levypallot selvästi 26–39, mutta onnistui kolmen pisteen heitoissaan huomattavasti vastustajaansa paremmin. Osasyynä lahtelaisten tappioon olivat myös peräti 20 pallonmenetystä.


- Erittäin hyvä taso pelissä. Molemmat olivat hyvin rytmissä toisin kuin alkuun hieman epäilytti. Vastustajalla on kolme todella hyvää puolustajaa: Vuori, Mäkäläinen ja Gonzalvez. Täytyy olla tyytyväinen, että teimme heitä vastaan 87 pistettä, Kataja-luotsi Pekka Salminen kommentoi.

 

Katajan tehokkain pelaaja oli Robert Arnold (23/9/8s). Tom Knight keräsi saldon 19/7.

 

Namika Lahden parhaita olivat David Gonzalvez (19/4) ja Ryan Wright (17/7).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

 

Seagullsille tärkeät pisteet


Seagulls otti tärkeän voiton taistossa Korisliigan viimeisistä pudotuspelipaikoista. Sarjassa kahdeksantena oleva helsinkiläisryhmä kaatoi pykälän itseään alempana olevan Vilppaan Salossa lukemin 83–67 (35–39).

 

Seagulls tarrasi kiinni voittoon heti kolmannen neljänneksen alussa voitettuaan ensimmäiset viisi minuuttia pistein 9–2. Sen jälkeen Vilpas ei päässyt enää edes tasatilanteeseen.

 

Vilppaan kohtaloksi koituivat ennen kaikkea surkeasti osuneet kaukoheitot. Joukkueen kolmen pisteen heittojen onnistumisprosentti oli vain 14, kun taas Seagulls heitti sisään 11 kolmosta 52 prosentin varmuudella.

 

Salolaisten korkeimman pistemäärän saalisti Juan Pattillo (22/8).

 

Seagullsin paras oli Melsahn Basabe (16/15).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia