KTP nousi lopulta jo karkumatkalle ampaisseen Seagullsin ohi

12.2.2019 20:26 Helsinkiläisjoukkueen tappioputki on nyt viiden ottelun mittainen.

Joonas Lehtoranta oli yksi kolmesta tiistaina KTP:n paidassa kentällä käyneestä veljeksestä. Kuva: Ville Vuorinen

KTP-Basket nousi vaikeuksien kautta voittoon Helsinki Seagullsista lukemin 86–84 (37–46). Seagullsille tappio oli nyt viides peräkkäinen. Vierasparketeilla Seagullsin tappioputki on jo seitsemän ottelun mittainen.

Ilman ykköspelintekijäänsä Juwan Statenia Kotkassa pelannut Seagulls oli avausneljänneksellä vakuuttava. Hyvin kenttää juosseet vierailijat mättivät taululle 26 pistettä kotijoukkueen jäädessä 19 pisteeseen.

Toinen jakso jatkui tasaisena. Seagullsista etenkin Wayne Blackshear ja Chris Ortiz takoivat pisteitä roppakaupalla. Kaksikko kasasi jo puoliaikataukoon mennessä yhteensä 32 pistettä.

Kolmannella jaksolla Seagulls näytti jatkavan siitä, mihin ensimmäisellä puoliajalla jäi. Helsinkiläiset kävivät jo 15 pisteen vierasjohdossa, kunnes kotijoukkue aloitti kirinsä. KTP vei lopulta kolmannen neljänneksen nimiinsä 30–17 ja sitä kautta kotkalaisjoukkue pääsi päätösjaksolle neljän pisteen johtoasemassa.

Thomas nosti voittokorin viime sekunneilla

Viimeisellä jaksolla KTP oli jatkuvasti hieman vierailijaansa edellä. Niin vain Seagulls vielä tasoitti ottelun Blackshearin kolmosella vain 12 sekuntia ennen päätössummeria.

KTP sai viimeisessä hyökkäyksessään aikaan peräti kolme heittoa. Niistä viimeinen onnistui, kun Donte Thomas nosti suoraan hyökkäyslevypallosta voittokorin. Näin Thomasin (12/4/3s) korilla KTP varmisti plakkariinsa kauden 17 voittonsa.

KTP:n parhaat olivat Tyrell Nelson (20/6) ja Kevin Langford (21/5/4s). Entistä seuraansa vastaan pelannut Jalen Jackson (16/6/4s) onnistui myös oivallisesti. Juho Lehtoranta (9/3/2s) kantoi vastuuta vaihtopenkin pisteitä Michael Poundsin oltua sivussa tositoimista.

Seagullsin tehomiehet olivat Blackshear (29/5/3s) ja Ortiz (28/10).

KTP:llä alkoi tiistaina maaottelutauon suoma pieni loma. Seuraavan kerran KTP pelaa Korisliigaa 1. maaliskuuta Uudessakaupungissa. Seagulls isännöi vielä ennen taukoa perjantaina Karhu Basketia.

Ottelutilasto

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia