18.2.2011 Kouvot nuiji Korisliigan perjantain pelissä Lappeenrannan NMKY:n entistä tiiviimmin putoamiskarsijan paikalle, kun kouvolalaiset voittivat jo neljännen kerran tällä kaudella LrNMKY:n. Vierasvoitto merkittiin nyt 88-78 (45-35).

B.A. Walkerin Kouvot kukisti LrNMKY:n neljännen kerran.

Sefton Barrettin KTP haki helpon voiton Tarmosta. Kuvat: Kai Kilappa.
Kouvot hallitsi peliä, mutta kotijoukkue nousi viimeisellä jaksolla parhaimmillaan pisteen päähän kolmisen minuuttia ennen loppua.
- Saimme loppuhetkillä hyökkäykseemme malttia ja tasapainoa, joiden ansiosta joko käytimme heittopaikat hyväksemme tai pääsimme hyökkäyslevypalloihin. Näin pääsimme tekemään voittoon tarvitut pisteet, tiivisti Kouvojen valmentaja Jyri Lehtonen.
B.A. Walker heitti Kouvoille 23 ja Ville Kaunisto 20 pistettä.
LrNMKY:n tehokkaimpia olivat Malik Moore 20:llä ja HL Coleman 19 pisteellä.
KTP:llä ei ollut vaikeuksia ottaa reilua 82-53 (41-31) -kotivoittoa Porvoon Tarmosta.
Voittokamppailu näytti olevan nopeasti ohi, kun kotkalaiset veivät ensimmäisen jakson 23-6. Tarmo pääsi puoliajalle kymmenen pisteen päässä, mutta kolmannella jaksolla kotijohto alkoi kasvaa uudestaan, kun Tarmo sai kymmenessä minuutissa aikaan vain kahdeksan pistettä.
Sefton Barrett teki KTP:lle 27 pistettä ja Clifton Jones kahmi 15 levypalloa. KTP pelasi ilman Jerald Fieldsiä, joka oli lentänyt hautajaisiin Yhdysvaltoihin.
Ilman Aubrey Conerlya pelanneen Tarmon tehokkain oli Jerrah Young 22 pisteellä.
Korisliigan välieriin valmistautuva Uudenkaupungin Korihait tiedottaa tulevien kausien päävalmentajasta. Joukkuetta valmentaa ensi kaudesta lähtien kahden vuoden sopimuksella kolminkertainen Suomen mestari Pieti Poikola.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.