Kouvot nousi Vilppaan ohi

14.10.2011 Kouvolan Kouvot aloitti Korisliigan perjantaikierroksen ottelun Salon Vilpasta vastaan kotonaan kehnosti, mutta vei toisen puoliajan ylivoimaisesti ja voitti salolaiset pistein 85–72 (35–39). Perjantai-illan muista voitoista vastasivat Joensuun Kataja ja loimaalainen Nilan Bisons.

Antto Nikkarinen johdatti Kouvot karkuun Vilppaalta.

Jared Newsonin Kataja haki helpon voiton KTP:sta.

Mikko Koiviston Biisonit hakivat kauden ensimmäisen vierasvoittonsa. Kuvat: Matti O. Koskinen, Kai Kilappa ja Eveliina Toivola.

Kouvolan Kouvot käänsi heikon alun jälkeen kotipelinsä Salon Vilpasta vastaan voitokseen pistein 85–72 (35–39).

 

Kouvot sai peliin huonon alun ja oli tappiolla jo lukemin 5-19. Vahvan alun saattelemana salolaiset johtivat peliä aina kolmannelle jaksolle asti. Päätösjaksolla kotijoukkue piti kuitenkin keulaa loppuun asti.

 

Kouvojen takakentältä Josh Gonner (20/2) ja Antto Nikkarinen (17/1/3 syöttöä) olivat kotijoukkueen tehokkaimmat. Iltapuhteeseensa voivat olla tyytyväiset myös Antoine Jordan (14/9/3 riistoa), Anthony Brown (13/5) ja Samuli Vanttaja (13/6/3 syöttöä/2 blokkia).

 

Kentän tehokkain oli Vilppaan takamies Emmanuel Holloway (34/9). Sentteri John Fields (13/13) keräsi tupla-tuplan.

 

Kataja palasi voittokantaan

 

Kataja otti KTP-ottelun haltuunsa heti alussa viemällä avausjakson 31–13. KTP palasi peliin mukaan vielä ennen taukoa, mutta kolmannella jaksolla Kataja ampui jälleen täysin lippain ja karkasi 26 pisteen karkumatkalle.

 

– Toisella neljänneksellä pelimme herpaantui muun muassa tuomarien kanssa kinaamiseen, mutta kolmannen jakson alussa palasimme taas asiaan. Joukkueelta löytyi kiitettävän hyvin energiaa, vaikka palasimme viime pelistä torstaina aamuyöllä, kun KTP:llä oli edellisestä pelistä viikko, huomautti Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

 

Katajan tehonyrkin KTP:ta vastaan muodostivat Jared Newson (21/10) ja B.A. Walker (16/4/3 syöttöä/4 riistoa), mutta myös Jeremy Price (14/6), Petri Virtanen (14/3) ja Sami Lehtoranta (14/2) kantoivat pirteästi kortensa kekoon.

 

Vaisun KTP:n tehokkaimmat olivat Timothy Blue (14/8/3 syöttöä) ja Bennet Davis (12/13).

 

Bisonsille ensimmäinen vierasvoitto

 

Ensimmäistä liigakauttaan pelaava loimaalainen Nilan Bisons haki ensimmäisestä vieraspelistään voiton kukistamalla Lahdessa Namikan 75–84 (41–38)-tuloksella.

 

Namika esitti vahvaa joukkuetyöskentelyä avausjaksolla, joka päättyi kotijoukkueen hyväksi 26–15. Bisons kuitenkin piristyi toisella jaksolla, otti johtoaseman kolmannella eikä luopunut asemastaan enää päätösjaksolla.

 

Vierasvoiton takuumiehet olivat kolmosensa hyvin prosentein upottaneet Mikko Koivisto (21/6) ja Jeb Ivey (19/5/5 syöttöä). Martin Zeno (18/6/3 syöttöä) ja Matti Nuutinen (14/8) pääsivät irti ottelun jälkipuoliskolla.

 

Namikasta esille nousivat Keena Young (19/6), Ville Mäkäläinen (17/5/5 syöttöä) ja Sami Pekkola (15/5/3 syöttöä).

 

(STT)

 

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia