18.10.2012 Korisliigaa pelaava Kouvolan Kouvot nosti keskiviikkoiltana Mansikka-ahon hallin kattoon seuran mestaruusviirit sekä jo jäädytettyjen Mikko Sydänmaanlakan ja Jukka Toijalan paitojen lisäksi mestarivalmentaja Risto Piiparin paidan. Lisäksi Kouvot kunnioitti kunniapuheenjohtajaansa Juhani Pousia.

Vasemmalta: Mikko Sydänmaanlakka, Risto Piipari ja Jukka Toijala ovat Kouvot-mestaruuksien 1995, 1999 ja 2004 suurnimiä. Kuva: Matti O. Koskinen.
Risto Piipari valmensi Kouvot Suomen mestaruuteen vuosina 1995 ja 1999. Hänet valittiin molempina vuosina koripallon SM-sarjan vuoden valmentajaksi.
Mikko Sydänmaanlakka oli nostamassa kasvattajaseuransa Kouvot mestaruussarjaan kaudella 1993/94, ja samana vuonna hänet valittiin SM-sarjan vuoden tulokkaaksi. Jo seuraavalla kaudella hän oli avainpelaajia joukkueen voittaessa seuran ensimmäisen miesten Suomen mestaruuden, kuten myös seuraavalla mestaruuskaudella 1998/99.
Sydänmaanlakan lisäksi myös toisen Kouvot-ikonin Jukka Toijalan meriitit ovat upeat. Pelaajana Toijala on ollut mukana voittamassa Kouvojen kaikkia tähänastisia Suomen mestaruuksia vuosina 1995, 1999 ja 2004. Kouvojen päävalmentajana Toijala toimi 2006–10, ja vuonna 2008 hänet valittiin Korisliigan vuoden valmentajaksi Kouvojen saavuttaessa hopeaa.
Ottelussa Kouvot muisti myös kunniapuheenjohtajaansa Juhani Pousia. Kaikki muistetut saivat muistoplakaattien lisäksi myös ikuiset VIP-kortit Kouvojen kotiotteluihin.
Seremonia järjestettiin keskiviikkona Kouvojen ja Joensuun Katajan välisen Korisliiga-ottelun yhteydessä.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.