Kouvojen vuoro kurittaa ToPoa

27.2.2008 Korisliigaa johtavan ToPon kompurointi jatkui keskiviikkokierroksella Kouvolassa, jossa Kouvot otti reilun voiton pistein 106-81 (54-30). Tappio oli ToPolle neljäs sen viidestä viime pelistä. Sarjataulukossa kakkoseksi noussut Kouvot sen sijaan voitti nyt jo kuudennen pelinsä peräkkäin.

Kouvot pohjusti voittonsa vietyään toisen neljänneksen peräti 29-10. ToPo ei onnistunut enää kuromaan 24 pisteen taukoeroa ratkaisevasti pienemmäksi.

Kaikkiaan 16 kolmen pisteen koria tulittaneesta kotijoukkueesta Corey Smith heitti 31 pistettä ja Wayne Bernard 19.

Tasaisen vaisusta ToPosta trio Timo Heinonen-Josh Gonner-Tyson Patterson teki 15 pistettä mieheen.

Componenta yllätti Hongan

Kierroksen suurimmasta yllätyksestä vastasi sarjassa viimeisenä oleva Team Componenta, joka haki vierasvoiton Espoosta kakkosena olleesta Hongasta 74-85 (35-37) -tuloksella.

Karkkilalaiset alkoivat pohjustaa yllätystään toisen neljänneksen puolivälissä, jonka jälkeen Honka ei päässyt enää kertakaan johtoon.

Vierasvoittoa rakensi vahvasti vasta tiistaina Karkkilan kokoonpanoon liittynyt 193-senttinen yhdysvaltalaispelaaja Nigel Moore, joka teki 22 pistettä hyvällä teholla. Samaan pistemäärään päätyi myös Chris Hester.

Hongasta löytyi tehoa vain Matt Williamsilta 23:n ja Kimmo Muuriselta 15 pisteen edestä. Hongan uusi takamies Keddric Mays joutui paikkaamaan angiinaan sairastuneen Petteri Koposen poissaoloa. Mays heitti kymmenen pistettä.

Karhu kaatoi Katajan

Kauhajoen Karhu otti kotivoiton kaksi pykälää ylempänä olevasta Joensuun Katajasta 97-73 (44-34) -tuloksella.

Karhu johti peliä ensimmäisen neljänneksen lopulta lähtien ja ratkaisi voiton vietyään kolmannen jakson numeroin 31-17.

Tehomiehensä Eric Washingtonin johdolla Karhu hallitsi sekä levypallopeliä että kaukoheittoja. Washington nakkasi kuusi kolmen pisteen koria ja yhteensä 31 pistettä sekä kahmi 13 levypalloa. Darryl Hudson heitti 18 pistettä.

Katajasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Terry Black 14:llä ja Martti Kuisma 11 pisteellä.

KTP katkaisi tappioputkensa Lahdessa

Myös Lahdessa voiton vei sarjataulukossa alempana oleva joukkue, kun KTP katkaisi neljän pelin tappioputkensa kukistettuaan Namika Lahden pistein 79-83 (36-40).

Tasaisessa pelissä ero ei kasvanut kumpaankaan suuntaan yhdeksää pistettä suuremmaksi. KTP johti peliä suurimman osan ajasta, mutta lahtelaiset kipusivat vielä viimeisellä minuutilla kahden pisteen päähän. KTP:n viimeiset pisteet sinetöi vapaaheittoviivalta Baboucarr Bojang.

Steve Smith heitti kotkalaisille 25 pistettä ja Bojang paransi sarjan piste-ennätyksensä 21:een.

Pierre Jallow nousi 18 pisteellään kotijoukkueen tehokkaimmaksi.

Pyrintö parempi Pirkkahallissa

Tampereen Pyrintö päihitti poikkeuksellisella kotikentällään Pirkkahallissa yleisurheilun Tähtien kisojen päätteeksi Uudenkaupungin Korihait 87-69 (41-32).

Pyrintö johti peliä tasaisesti kymmenkunta pistettä toiselta neljännekseltä lähtien. Viimeisellä kymmenminuuttisella ero kaksinkertaistui.

Antero Lehto nousi Pyrinnön tehokkaimmaksi 20 pisteellä. M.C. Mazique heitti 17 ja Damon Williams 16 pistettä.

Vieraista koritehtailu sujui vain Glenn Stokesilta 27 pisteen edestä.

(STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia