13.12.2004 Suomalaislaituri Tuukka Kotin hyvät esitykset USA:n yliopistokentillä jatkuvat. 204-senttinen Kotti pisti jo kolmannen kerran kuluvalla kaudella uusiksi piste-ennätyksensä. Kotti heitti ottelussa Wichita Statea vastaan 22 pistettä.
Providencea edustava Kotti oli pelissä aktiivinen ja vaikea pysäytettävä vastustajalle. Wichita State joutui rikkomaan Kottia tuon tuosta ja hän tekikin pisteistään 12 bonusviivalta (15 yritystä). Seitsemästä kahden pisteen heitoistaan Kotti pisti sisään viisi.
Tuukka Kotti otti ottelussa myös seitsemän levypalloa ja riisti kahdesti. Peliminuutteja hän sai eniten Providencen joukkueesta, kaikkiaan 37.
Providence kärsi Kotin ennätyspelistä huolimatta kotonaan 86-90-tappion.
Esa Mäki-Tulokkaan Long Island kärsi sekin tappion, kun Hartford piti kotikentällään pintansa lukemin 74-60. Mäki-Tulokas pelasi 30 minuuttia, kauhoi yhdeksän levypalloa ja teki viisi pistettä. Edellisessä ottelussaan Long Island voitti jatkoajan jälkeen Albanyn 80-76. Mäki-Tulokkaan heitto ei ottanut kulkeakseen ja hän jäi nollille, mutta jakeli kuusi koriinjohtanutta syöttöä ja riisti kaksi kertaa 32 minuutissa.
Shawn Huffin Valparaiso saalisti kauden avausvoittonsa, kun Jarryd Loyd onnistui vapaaheitossaan 1,8 sekuntia ennen loppua ja heitti 72-71-voiton Wisconsin-Milwaukeesta. Huff ei ottelussa pelannut. Edellisessä pelissään Valparaiso hävisi niukasti Indiana Statelle vieraissa 68-70. Huff kokosi 19 minuutissa kuusi pistettä ja kolme syöttöä.
Olli Ahvenniemi torjui kolme vastustajan heittoa, kun hänen edustamansa Maine hävisi vieraissa Morgan Statelle 63-71. 206-senttinen Ahvenniemi nosteli myös kaksi pistettä ja otti kolme levyriä pelattuaan kuusi minuuttia.
213-senttinen Artur Surov kaapi kolme levypalloa neljässä minuutissa, kun Saint Joseph’s sai takkiinsa San Fransiscolta lukemin 54-80. Voittopelissä (84-56) UC Davisia vastaan Surovin tilille merkittiin yksi heitontorjunta ja kuusi peliminuuttia.
Yliopistotulokas Sami Pekkola teki St. Francis –uransa avauspisteet Columbiaa vastaan. Pekkola pussitti kuusi pistettä, vei nimiinsä viisi levypalloa ja antoi neljä syöttöä. Peliminuuttejakin kertyi mukavasti 20. St. Francis hävisi pelin 57-65.
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Olivier Nkamhoua palasi maajoukkuetauolta tehokkaana ja siivitti Varesen tärkeään voittoon pudotuspelitaistelua ajatellen. Lassi Nikkarinen tehoili tupla-tuplan Tshekissä ja Perttu Blomgren ylsi ennätyspisteisiinsä Bundesliigassa.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Awak Kuier oli johdattamassa Galatasarayta kiinni Euroliigan välieräpaikkaan. Iloisia uutisia kuultiin myös Saksasta, kun Elina Koskimies teki paluun kentille.