Korisliiga-ennakko: KTP lähtee kirkastamaan viime kauden pronssimitaliaan

26.9.2019 09:33 Kotkassa viime kausi päättyi mitalijuhliin, kun pronssiottelussa Salon Vilpas kaatui niukasti yhden pisteen erolla. Pronssimitali jätti KTP-leiriin sopivan nälän tunteen: nyt tavoitteena on mestaruus.

Michael Pounds näkee, että tuleva Korisliiga-kausi vaikuttaa ennakkoon todella tasaiselta. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

KTP-Basketista onkin päävalmentaja Tomi Kamisen johdolla kerrottu, että täksi kaudeksi on panostettu erityisen paljon ulkomaalaisnelikkoon. Kapteeni ja KTP-kasvatti Michael Pounds on hyvin tyytyväinen kesällä tapahtuneisiin muutoksiin. 

– Tosi innolla odotellaan Kotkassa kautta. Nyt meillä on kliseisesti sanottuna mielenkiintoinen jengi. Meillä on nyt kaksi aika hyvää ison pään pelaajaa (Kevin Langford ja JayVoughn Pinkston), ja sitten yksi tosi liikkuva ja urheilullinen laituri (DeAndre Daniels) sekä yksi todella lahjakas hyökkäyspään pelaaja, Byron Wesley, Pounds kehuu. 

Amerikkalaisvahvistuksista Langford vakuutti KTP:n paidassa jo viime kaudella. Myös KTP:n kotimaisessa pelaajistossa on tapahtunut kausien välissä isohkoja muutoksia.

– Meillä on muutenkin taas vähän uusi joukkue, kun Antto (Nikkarinen) ja Juho (Lehtoranta) lähtivät Lapualle. Saimme heitä paikkaamaan Topias Kuukkasen ja Eldar Skamon. On aina mukava saada uutta verta joukkueeseen, se tuo aina oman mausteensa alkukauteen.

Pounds alleviivaa, että tällä kaudella KTP:n tavoitteena on juhlia Suomen mestaruutta.

– Tavoitteena on ehdottomasti voittaa koko touhu. Viime vuonna pääsimme välieriin, mutta siellä tuli aika nopea lähtö. Meidän on nyt tarkoitus parantaa. Uskon, että meillä on nyt materiaali siihen, että voidaan mennä loppuun asti.

KTP sai viimeisen pelaajansa mukaan harjoituksiin vasta viime viikolla. Kapteeni Pounds vaatiikin malttia kauden alkuun.

– Tosi myöhään saimme taas joukkueen kasaan. Daniels tuli tosiaan viime viikolla meidän kahteen viimeiseen harjoitusmatsiin.

– Nyt ollaan vasta saatu ensimmäinen treeniviikko, jolloin kaikki on ollut paikalla. Joten vähän saattaa olla vielä alkukaudella hakemista: opetellaan, miten toisten kanssa pystyy pelata ja mitä kukin tykkää tehdä. Se on toisaalta joka kaudella se hienouskin, että oppii uutta, oppii miten toiset pelaa, mihin ja mistä kulmasta kukin haluaa syötön. Se on tosi hauska palapeli laittaa kasaan.

Pounds haluaa, että KTP:n pelaaminen menee eteenpäin kuukausi kuukaudelta. Se on menestyvien joukkueiden tavaramerkki.

– Jos nyt alkukausi meneekin vielä vähän yskähdellen, niin toivon, että olemme pelillisesti piikissä, kun pudotuspeleihin lähdetään.

Korisliiga on tällä kaudella Poundsin mukaan hyvin tasainen. Pudotuspelipaikoista käydään varmasti taistoa jo alkukauden otteluissa.

– Kauhajoki on mielestäni ehdoton suosikki. Silloin kun voittaa peräkkäiset mestaruudet, niin ihan varmasti saa sen manttelin itselleen. Sitten Seagulls ja Vilpas on heti siinä, Kataja on aina paha. Nokialla on uusi valmentaja, Pyrintö on saanut kaksi tuttua jenkkiä Korisliigasta, niin ei ole huono jengi sielläkään. Ja pakko sanoa, että Lapuallakin laatua löytyy, kun Juho ja Antto sinne menivät.

– Tosi tiukka kamppailu tulee siis jo pudotuspelipaikoista. Sitä on varmasti hieno seurata. Joten siinä mielessä, jos saamme kauteen vähän hitaamman alun, niin ei ihan surkeasti voi kuitenkaan aloittaa, kun siinä voi antaa jo niin paljon eteen pudotuspelipaikkaa ajatellen, Pounds muotoilee.

 

KTP-Basket 19-20 pähkinänkuoressa

 
10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

Näytä lisää vastaavia