6.10.2020 14:00 Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula oli viime kaudella kehnoista lopputuloksista huolimatta tyytyväinen pelaajiensa joukkuehenkeen. Joukkue lähtee uuteen Korisliiga-kauteen uudella energialla ja puhtaalta pöydältä.

Ernest ”Trey” Zeigler III:n jatkosopimus oli merkittävä Korihaille. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula toteaa viime kauden lopputuloksista hyvin ytimekkäästi:
– Eihän sen huonommin enää voi mennä.
Uudenkaupungin perinteikäs seura jäi kauden keskeytyessä koko Korisliigan viimeiselle sijalle, ja 37 ottelussa voittoja kertyi ainoastaan seitsemän. Tilanne oli kaikin puolin sekava, mutta sekavaan tilanteeseen löytyi myös selkeitä konkreettisia syitä.
– Oli valmentajanvaihdos kesken kaiken, ja amerikkalaisvahvistuksia tuli ja meni jatkuvalla syötöllä, Nikula mainitsee.
Nyt Korihait lähtee uuteen Korisliiga-kauteen uudella energialla ja puhtaalta pöydältä. Jos joukkue haluaa säilyttää paikkansa korkeimmalla sarjatasolla vielä ensi vuonnakin, voittoja on alettava tulla. Nikulan visio on, että joitakin perusajatuksia pelikirjasta säilytetään, mutta aika paljon myös puretaan täysin.
– Muiden muassa Trey Zeigler, joka on pelikirjassamme erittäin iso pala, jatkaa yhä kokoonpanossa, joten ei ihan kaikkea kannata tyhjentää.
Yhdysvaltalainen Ernest ”Trey” Zeigler III pelasi viime kauden Uudessakaupungissa vakuuttavasti. 29 ottelun aikana takamies–laituri tilastoi keskiarvoikseen 18 pistettä, 7,8 levypalloa ja kolme koriin johtavaa syöttöä, joten uusittu pelaajasopimus on joukkueelle merkittävä tekijä.
– Mutta joukkueessa on myös nuoria uusia kavereita, ja itseäni kiehtoo se, että jos heistä saa koulittua vahvoja pelaajia. Se olisi todella hyvä asia.
Nikula ei mielellään erottele nuorisotasolta ketään nimillä. Hän kuitenkin mainitsee jo hieman pidemmälle ehtineistä pelaajista esimerkkinä Samuli Ojan, joka on jo 27 vuoden kypsässä peli-iässä mutta Korihaiden rivissä uusi tuttavuus.
– Hän ei ole mikään juniori, mutta Oja on sellainen kaveri, joka on ehdottomasti liigakelpoinen pelaaja. Jos ei nyt ihan heti mikään tähti, niin kyllä tämän kauden aikana varmasti jotakin häneltä nähdään.

Kokoonpanoon kaivattaisiin toki isomman profiilin pelaajia enemmänkin, mutta taloudellisten realiteettien kanssa on turha taistella. Nikula on tyytyväinen, että sillä rahalla, mitä käytettävissä on ollut, on pystytty kasaamaan joukkue, jossa ainakin teorian tasolla pelipaikkojen ja roolien välinen tasapaino tuntuu olevan kunnossa. Lopullinen totuus toki valkenee vasta, kun aletaan pelata.
Uutta energiaa uudella kokoonpanolla hakiessa on kaikesta huolimatta hyvä muistaa yksi tärkeä asia. Pelkkää synkkyyttä ei viime kausikaan Korihaille ollut. Nikula pystyy mainitsemaan yhden tärkeän asian, jonka hän haluaa ehdottomasti tuoda uudelle kaudelle mukaan:
– Häviäminen on kovaa leikkiä, mutta poikien asenne tekemiseen oli todella ihailtava. Kukaan ei lähtenyt syyttelemään toisiaan, vaan kaikki etsivät parannettavaa peiliin katsomalla. Samanlaista yritteliäisyyttä ja taisteluilmettä vaadin jatkossakin.
Korisliiga käynnistyy 13.10., kun avausottelussa Seagulls kohtaa Kauhajoen. Kaikki Korisliigan ottelut ovat katsovissa maksullisen Ruutu+-palvelun kautta.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.