19.9.2006 Miesten Korisliigassa pelaavan Uudenkaupungin Korihait on vahvistanut takalinjojaan nuorilla jalkapareilla. Seura on kiinnittänyt sikermäänsä 18-vuotiaat Bojan Sarcevicin sekä Marko Blomqvistin. Lisäksi Korihailla on testissä amerikkalaissentteri.
Bojan Sarcevic on 190-senttinen bosnialaistakamies. Viime kesänä hän teki seurajoukkueensa KK FinnDon paidassa Suomen 17-vuotiaiden maajoukkuetta vastaan peräti 43 pistettä. Miehen valmentajana Bosnia-Hertsegovinassa on toiminut Korihaiden nykyinen valmentaja Zlatan Présic.
Marko Blomqvist on 191-senttinen laituri ja Korihaiden oma kasvatti. Blomqvist debytoi viime kaudella Korisliigassa pelaten 28 ottelua Korihaiden paidassa tehden yhden ottelun piste-ennätyksekseen viisi pistettä.
Korihaiden harjoituksiin ilmestyi maanantaina 205-senttinen amerikkalainen Ernest Vickers. Mies on vierailulla uusikaupunkilaisen ystävänsä luona ja pyysi saada mahdollisuutta tulla yrittämään sopimusta joukkueeseen. Aiemmin mies on pelannut ammattilaisena pääasiassa Latinalaisessa Amerikassa. Miehen mahdollisesta jatkosta Korihaissa päätetään viikon kuluessa.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.