16.8.2007 Korisliigakauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait kärsii loukkaantumissumasta. Sekä Jan-Axel Alanko että Bojan Sarcevic ovat sivussa alkusyksyn.
Jan-Axel Alanko loukkasi viime viikolla selkänsä vaarattomassa tilanteessa. Magneettikuvauksissa löytyi välilevyn pullistuma ja Alanko on sivussa vähintään muutaman kuukauden, pahimmassa tapauksessa koko kauden. Pelinrakentajaksi hankittu bosnialainen Bojan Sarcevic on puolestaan sivussa 4-8 viikkoa jalkapöydässä olevan rasitusmurtuman vuoksi.
Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen ei luonnollisesti ollut ilahtunut uutisista.
- Nyt on pakko muuttaa peliä siitä lähtökohdasta, että molemmat ovat pitkään sivussa. Jos Bojan ehtii liigakauden alkuun mennessä pelikuntoon, niin se on sitten pelkkää plussaa.
Korisliiga käynnistyy 6. lokakuuta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.
Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.