1.1.2018 Petteri Koposen Barcelona lopetti vuotensa komeasti Espanjan liigassa voittamalla selvästi Fuenlabradan. Antto Nikkarinen sen sijaan operoi tehokkaasti Ruotsin liigassa.

Petteri Koposen vuosi sai komean päätöksen. (Kuva: Ville Vuorinen)

Antto Nikkarisen hyvä peli ei riittänyt voittoon. (Kuva: Ville Vuorinen)
Barcelona murskasi kotonaan Fuenlabradan 101-74 (46-36). Koponen pelasi 19 minuuttia tilastoiden seitsemän pistettä, yhden levypallon ja yhden syötön. Barcelona lähti vuoteen 2018 yhdeksän voiton ja neljän tappion saattelemana.
Sasu Salinin Malaga joutui taipumaan Bilbaon vieraana 67-70 (35-30). Salin raatoi kentällä 22 minuuttia tilastoiden kahdeksan pistettä, kaksi levypalloa, yhden syötön ja yhden riiston. Tappio oli Malagan kauden seitsemäs ja voittoja on tullut kuusi.
Espanjan LEB Orossa Roope Ahosen Ourense katkaisi pitkän tappioputkensa kaatamalla vieraskentällä Palman 69-67 (29-35). Ahonen ei ollut Ourensen kokoonpanossa. Voitto oli Ourenselle kauden toinen 16 ottelussa.
Nikkarisen Jämtland koki selvän 64-96 (37-50)-tappion kärkijoukkue Luulajan vieraana. Nikkarinen oli tehokkaana heittäen 14 pistettä ja jakaen kolme syöttöä. Lisäksi käsiin tarttui yksi levypallo. Jämtland on sarjassa neljäntenä seitsemällä voitolla ja kuudella tappiolla.
Turkin liigassa Anton Odabasi käväisi kentällä minuutin ajan jääden ilman tilastomerkintöjä, kun Trabzonspor hävisi vieraskentällä Belediyesporille 86-106 (43-52). Trabzonsporilla on 13 ottelun jälkeen kolme voittoa.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.