15.2.2016 Suomalaispelaajat nauttivat voitokkaasta sunnuntai-illasta kotikentillään, kun Petteri Koposen BC Himki tyylitteli selkeän voiton VTB-liigassa Astanasta 128-87 (65-41) ja Sasu Salinin Gran Canaria vei Bilbao Basketia 91-85 (49-47). Lisäksi Lassi Tuovin Besiktas voitti Turkissa Türk Telekomin.
Petteri Koponen ja Himki tekivät selvää jälkeä Astanasta VTB-liigassa. Kuva: Ville Vuorinen.
Moskovan läheisyydessä Himki keräsi 24 pisteen johdon jo ensimmäisellä puoliajalla, mutta ratkaisi pelin lopullisesti toisella puoliajalla Egor Vyaltsevin hurjistuessa ennätysmäiseen heittoralliin. Vyaltsev (40/1/4 syöttöä) teki VTB-liigan historiaa upottamalla peräti 12 kolmosta koko ottelussa.
Himki aloitusviisikkoon kuulunut Koponen heitti 9 pistettä, haki 3 levypalloa ja 1 riistoa. Himkiltä vauhdissa olivat myös Zoran Dragic (16/5/4), Josh Boone (14/8) ja 17 syöttöä jakanut Tyrese Rice (2/1).
Pahasti jalkoihin jääneeltä Astanalta kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät Kyrylo Natyazhko (18/8), Kenneth Hayes (16/1/5) ja Jerry Johnson (14/1/5).
Salinin Gran Canaria pääsi Las Palmasissa lopullisesti niskan päälle päätösneljänneksellä. Viimeisen kympin puoleen väliin mennessä Gran Canaria repäisi eron kymmenen pisteen paremmalle puolelle ja pääsi juhlimaan kotivoittoa.
Salin pommitti kolmosensa 3/8, kirjauttaen tililleen 9 pistettä ja 2 syöttöä. Gran Canarian tehokolmikko oli Alen Omic (20/4), Brad Newley (18/2) ja Pablo Aguilar (13/6).
Bilbao Basketilta erottui kaksikko Clevin Hannah (23/2/7) ja Georgios Bogris (16/8).
Turkissa Tuovin Besiktas nousi päätösneljänneksellä sillasta voittaen Türk Telekomin 83-80 (37-36). Besiktas oli kolmannella neljänneksellä häviöllä pahimmillaan 66-50, mutta dominoi viimeistä neljännestä 33-14.
Maciej Lampe (15/3) sai Besiktasin kotivoitossa tulitukea Randy Culpepperiltä (14/1) ja Nate Woltersilta (14/4/4). Türk Telekomin pistekärki oli Michael Jenkins (21/6).
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.