8.11.2023 21:15 Kobrat kävi nappaamassa vierasvoiton Tampereen Pyrinnöstä.

Timi Puittinen oli vedossa Kobrien voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Tampereen Pyrintö taipui Lapualta saapuneille vierailleen Kobrille luvuin 75–88. Ottelu pysyi tasaisena ensimmäisen puoliajan (32–36), mutta mitä pidemmälle kellossa edettiin, sitä enemmän ero kasvoi.
Kobrien kovin tilastohai oli Anthony Roberson, jolle merkittiin 24 pistettä ja viisi levypalloa, mutta ranne oli kuumana myös vaihtomies Timi Puittisella, joka keräsi 14 pistettä ja neljä levypalloa.
– Pallo liikkui hyvin, ja pelasimme yhdessä ja intensiivisesti melkein koko 40-minuuttisen. Viimeisten parin minuutin aikana laatu heikkeni, kun ison johtoaseman myötä katosi keskittyminen. Pitäisi muistaa, että näin tiukassa sarjassa korieroillakin voi olla merkityksensä. Kokonaisuudessaan tämä oli kuitenkin kautemme paras vieraspeli, Puittinen kommentoi Ruudun haastattelussa.
Pyrinnön paras pistemies oli Mitchell Pelissier 15:llä.
Kobrien voittotilasto Korisliigan runkosarjassa näyttää nyt lukemia 4–4. Pyrintö sen sijaan on jumiutunut sarjataulukon pohjalle lukemin 1–7.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.