Kelvin Lewis palaa Pyrintöön

15.2.2017 Pyrintö saa mieluisan vahvistuksen, kun kevään 2014 mestarijoukkueeseen kuulunut Kelvin Lewis palaa Tampereelle loppukauden mittaisella sopimuksella.

Kelvin Lewis tilastoi kaudella 2013/14 14 pisteen ja 4,4 levypallon keskiarvot ja kauden päätteeksi hän juhli Pyrinnön kanssa Suomen mestaruutta. Kuva: Kai Kilappa

Kelvin Lewis, 28, on (195 cm/92 kg) Dallasissa Texasissa syntynyt takamies, joka saapui syksyllä 2013 Tampereelle ja tuli Pyynikin yleisölle hän tutuksi kovana heittäjänä sekä fyysisenä pallollisen pelaajan puolustajana. Lewis tilastoi kaudella 2013/14 14 pisteen ja 4,4 levypallon keskiarvot ja kauden päätteeksi hän juhli Pyrinnön kanssa Suomen mestaruutta.


Mestaruuskauden jälkeen Lewis on pelannut Romaniassa, Kreikassa ja viimeksi Unkarissa. Soproni KC:n riveissä hän viimeisteli 12,8 pistettä ottelua kohti, kunnes Eurocupista tiputtuaan seura uusi pelaajistoaan.

- Hienoa saada Kelvin mukaan joukkueen vahvuuteen. Tuttu mies usealle pelaajallemme ja tietenkin Tamperelaiselle koripalloyleisölle, iloitsee päävalmentaja Ilkka Palviainen seuran tiedotteessa.

- Energisenä puolustajana ja taistelevana joukkuepelaajana tunnettu Lewis täydentää hyvin takakenttäämme. Lisäksi hän tuo hyökkäyspäähän heittovoimaa ja yhden mahdollisuuden lisää, analysoi Palviainen.

Kelvin Lewis palaa Pyrinnön pelipaitaan perjantaina, kun Kouvot saapuu Pyynikille.

Lisätiedot: Kelvin Lewis

Asiat

 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Näytä lisää vastaavia