Kauhajoki yllätti Seagullsin – sarjakärki kaatui 20 pisteen erolla

29.1.2020 21:42 Illan Korisliiga-otteluissa Kauhajoki kaatoi Seagullsin ja Lahti Basketball Korihait.

Kauhajoen Cameron Jonesin tilastoihin merkittiin 20 pistettä ja kymmenen syöttöä, kun Karhu kaatoi Seagullsin. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Helsinki Seagullsia näytti vaivaavan vielä Suomen Cupin mestaruuden jäljiltä jäänyt yltäkylläisyys, sillä vierailu Kauhajoella tuotti yllättävän pettymyksen. Korisliigan sarjataulukkoa johtava Seagulls hävisi kolmannella sijalla oleville isännilleen 91–71.

Seagulls aloitti lupaavasti ja kävi vielä toisella jaksolla kaksinumeroisessa johdossa, mutta koko jälkimmäinen puoliaika oli Karhu Basketin omaisuutta. Kotijoukkueen Samuel Givens viimeisteli 23 pistettä, Cameron Jones teki 20 ja syötti kymmenen kertaa, ja Skylar Spencer säesti 13:a pistettään kymmenellä levypallolla. Seagullsin puolella onnistumiset tulivat pääosin Trae Bell-Haynesiltä, joka johti joukkuettaan kaikissa kolmessa päätilastokategoriassa – 21 pistettä, yhdeksän levypalloa ja neljä syöttöä.

– Ensimmäinen kymmenminuuttinen oli todella hyvää peliä. En tiedä, johtuiko se pelkästään siitä, että saimme heittoja sisään. Toisella puoliajalla pääsimme yhtä lailla heittopaikkoihin, mutta emme osuneet niitä, kommentoi Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso.

Ottelutilastot

 

Kevin Waren taikatemput eivät riittäneet Lahtea vastaan

Korisliiga-paluumuuttaja Kevin Waren saapuminen Korihaihin on kääntänyt sarjajumbon kurssia kohti onnistumisia, mutta tänään Lahdessa isännät vetivät pidemmän korren. Korihait aloitti niskan päällä, mutta Lahti Basketball nousi viimeisellä jaksolla johtoon ja juhli lopulta 86–81-voittoa.

Vaikkei voittoa tällä kertaa tullutkaan, Ware hallitsi jälleen tilastokorttia. Takamies upotti 27 pistettä ja antoi neljä koriin johtavaa syöttöä.

– Lahti on kova joukkue. Ensimmäisellä puoliajalla he eivät osuneet viivan takaa, mutta lopussa tuntui siltä, että he heittivät kaikki sisään. Johdimme melkein koko pelin, mutta he tulivat kuitenkin onnistuneilla heitoilla ohi, Ware totesi pelin jälkeen.

Lahtelaisten korijuhlien sankariksi nousi Courtney Stockard, joka upotti pisteitä peräti 31. Tasaista jälkeä hänen lisäkseen teki Logan McLane, joka tilastoi 11 pistettä ja 12 levypalloa.

– Ensimmäiset kolme erää tuskailimme kovasti. Heitimme ohi, hävisimme yksi vastaan yksi -tilanteet ja menetimme palloa, mikä johti Korihaille helppoihin hyökkäyksiin. Neljännessä erässä löysimme yhden vaihteen lisää puolustukseen ja saimme sen kautta onnistumisia hyökkäykseen ja pystyimme siten kääntämään pelin meille, kertoi Lahden laituri Arttu Saarijärvi.

Ottelutilastot

Asiat

 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Näytä lisää vastaavia