29.10.2007 Korisliigan nousijajoukkue Kauhajoen Karhu on tehnyt ratkaisuja vahvistustensa suhteen. Joukkue on päättänyt luopua Josh Grossin palveluista. Aiemmin uutisoitiin jo koeajalla Kauhajoella olleen Tony Mitchellin siirtyminen I divisioonan Panttereihin.
Kauhajoella oli vielä viime viikolla viisi vahvistusta kilpailemassa pelipaikasta.
- Päädyimme ratkaisuun, jossa joukkueessa jatkavat Daryl Hudson, Cedric McGowan ja koeajalla ollut Mario Porter, kertoo päävalmentaja Greg Gibson.
- Tilanne, jossa vahvistuksia oli enemmän kuin kolme, oli henkisesti raastavaa kaikille. Kotkan peli osoitti, että tällä nykyisellä joukkueella on potentiaalia pärjätä Korisliigassa ja siksi päädyimme tähän vahvistuskolmikkoon.
Karhu otti historiansa ensimmäisen liigavoiton kukistamalla KTP:n vieraissa perjantaina 93-77.
Josh Gross ennätti pelata kolme liigapeliä 12,7 pisteen ja seitsemän levypallon keskiarvoin.
Kauhajoki kohtaa maanantain Urheilukanava-ottelussa Kouvot. Ottelu käynnistyy klo 18.30.
Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.