Kauhajoen Karhulle kaksi amerikkalaissopimusta

21.7.2017 Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Kauhajoen Karhu on solminut pelaajasopimukset Marcus Allenin ja Flenard Whitfieldin kanssa. Molempien sopimukset ovat yksivuotisia.

 


Kauhajoen Karhun tuore vahvistus Marcus Allen on 191-senttinen takamies. Hän on pelannut viimeiset neljä kautta (2013–2017) Stanfordin yliopistossa. Stanford pelasi samassa PAC12 konferenssissa, kuin NBA-liigaan siirtyneen Lauri Markkasen yliopistoseura Arizona. Viimeiset kolme kautta Allen kuului avausviisikon vakiokalustoon. Parhaalla kaudellaan 2015–2016 Allen teki 11,1 pistettä ja napsi 3,9 levypalloa. Viime kaudella hän teki yliopistossa tehot 8,2 pistettä, 2,3 levypalloa ja 1,9 syöttöä.
– Kovasta konferenssista (PAC12) ja hyvästä ohjelmasta (Stanford) ponnistava Marcus on juuri sellainen pelaaja, jota etsimmekin takamiehen tontille. Hänen vahvuutensa ovat puolustuspäässä, joka tukee sitä ajatusta, että hänen avulla pääsemme juoksemaan kenttää entistä paremmin riistojen jälkeen, Kauhajoen Karhun päävalmentaja Jussi Laakso kuvailee seuran internet-sivuilla.

Flenard Whitfield on 27-vuotias ja 201-senttinen laituri. Western Michigan University -yliopiston kasvatti pelasi kaudella 2016–2017 Kanadan NBLC-liigassa ja Islannissa. Kanadassa pelejä tuli 22 KW Titans joukkueessa, joissa syntyi 19 pistettä, 8,5 levypalloa ja 1,8 syöttöä. Ennen Kanadaa Whitfield pelasi Islannissa Skallagrimur joukkueessa. Siellä tilastoihin kirjattiin rivi 29,4 pistettä, 14,6 levypalloa, 3,2 syöttöä ja 1,3 riistoa. Kaudet 2013–2016 Whitfield pelasi myös Kanadassa. Yliopistossa hän vietti kaudet 2010–2012. Jussi Laakso oli tyytyväinen tähänkin sopimukseen.

– Haimme nelospaikalle monipuolista pelaajaa, joka pystyisi auttamaan meitä useammalla pelipaikalla. Hän viihtyy eniten nelosena ja hyvänä heittäjänä levittää kenttää hienosti. Tarvittaessa mies kykenee puolustamaan vastustajan vitospaikan pelaajia sekä hyökkäämään kyseiseltä pelipaikalta ja sama pätee myös itse asiassa kolmospaikkaan.

Pelaajat saapuvat Kauhajoelle elokuun lopussa tai aivan syyskuun alussa. Karhu etsii vielä kahta jenkkipelaajaa.

Asiat

 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

Näytä lisää vastaavia