31.10.2007 Kahden viikon koeajalle Korisliiga-joukkue Katajaan viime torstaina testattavaksi saapunut amerikkalaispelaaja Terry Black pelaa kaikella todennäköisyydellä koko loppukauden Joensuussa. Black korvannee Kataja-vahvuudessa kotiinsa matkaavan Cedric Jacksonin.
Terry Blackilla on vielä reilu viikko jäljellä koeaikaa, mutta 195-senttinen laituri on Katajan lehdistötiedotteen mukaan ollut vakuuttava harjoituksissa.
Cedric Jackson matkustaa perjantaina kotimaahansa USA:han henkilökohtaisten perheasioiden vuoksi. Teoriassa Jackson on edelleen Katajan vahvuudessa, mutta käytännössä ilman loukkaantumisia hän myös jää kotimaahansa ja on piakkoin vapaa etsimään uuden työnantajan.
Jackson on kirjauttanut kuudessa pelaamassaan ottelussa keskiarvot 14,3 pistettä ja 8,0 levypalloa.
Viimeiset neljä kautta Saksan pääsarjassa pelannut Terry Black pukee Kataja-paidan päälleen ensimmäisen kerran tulevana perjantaina Helsingin Kisahallissa, jossa sarjan kärjessä viilettävä ToPo isännöi joensuulaisia. Kotiareenalla uuden laitahyökkääjän vireen voi tarkistaa keskiviikkona 7.11., jolloin vastaan asettuu Porvoon Tarmo.
(HUOM! Artikkelia muokattu, alkuperäisen julkaisun jälkeen, 31.10. klo 13:51.)
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.