2.3.2012 Korisliigan kärkijoukkue Joensuun Kataja hävisi peräkkäisinä päivinä molemmat Länsi-Suomen kiertueen pelinsä. Torstaisen Loimaa-tappion jatkeeksi Kataja hävisi perjantaina Salossa, jossa Vilpas otti riemukkaan 76–74 (64–64, 29–37)-jatkoaikavoiton.

Roope Ahonen ja Vilpas yllättivät Joensuun Katajan Salossa.

Nigel Moore nautiskeli Korihaiden voittaessa Lahden. Kuvat: Francois Perthuis.
Kataja hallitsi peliä pitkään ja oli porskuttamassa voittoon, kunnes Vilpas nykäisi neljännen jakson viimeiset neljä minuuttia 14-0 Roope Ahosen, Emmanuel Hollowayn ja Mikael Sandbergin koreilla.
Jatkoajan loppusekunneilla Jussi Savolainen heitti kolmosellaan Vilppaan kahden pisteen johtoon. Katajan B.A. Walkerilla oli vielä sen jälkeen mahdollisuus siirtää vapaaheitoillaan ratkaisu toiselle jatkoajalle, mutta Walkerin heitot kolisivat rautoihin.
– Heitimme pelin aikana monta helppoa heittoa ohi. Lopussa pistimme ne sisään ja lisäksi pienellä puolustuksen muutoksella saimme Katajaa vähän sekaisin, tiivisti Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki.
Vilppaan tehokkain oli Allen Durham (16/18), jota tahdittivat Emmanuel Holloway (17/4/4 syöttöä/5 riistoa), Mikael Sandberg (17/8) sekä Roope Ahonen (14/3). Vilppaalta puuttuivat kuumeiset John Fields ja Samu Kaaresvirta sekä reisivaivainen Jukka Kataja.
Katajan parhaat olivat Jared Newson (20/9/3 syöttöä) ja Petri Virtanen (14/3/5 syöttöä).
Pudotuspelipaikasta kamppailevalla Uudenkaupungin Korihailla ei ollut vaikeuksia ottaa 99–82 (49–36)-kotivoittoa Namika Lahdesta. Korihait johti peliä alusta loppuun asti ja venytti eron suurimmillaan kolmannen jakson lopulla 23 pisteeseen.
Ensimmäisen pelinsä Korihaiden paidassa pelannut, aiemmin pääsarjatasolla ToPoa ja Porvoon Tarmoa edustanut Jonathan Heard (21/9) oli heti kättelyssä joukkueensa tehokkain. Pelipäällä olivat myös Nigel Moore (20/12/6 syöttöä/3 blokkia), Mikko Jalonen (17/4/8 syöttöä), Cedric Latimer (17/3) sekä Petri Heinonen (15/1).
Namika Lahden tehoista vastasivat Sami Pekkola (19/8) ja Malik Moore (19/3/7 syöttöä).
(STT)
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.