Kataja säilytti jatkomahdollisuutensa EuroChallengessa uskomattomalla loppukirillä

19.2.2013 Joensuun Katajan mahdollisuudet edetä EuroChallengen kahdeksan parhaan joukkueen joukkoon elävät edelleen. Joensuulaiset venyivät jälleen tiukimmassa mahdollisessa paikassa voittoon, kun romanialainen CS Gaz Metan Medias kaatui Joensuussa 79–75 (26–39). Kataja pommitti hurjat 30 pistettä viimeisellä neljänneksellä kääntäen 13 pisteen takaa-ajomatkan edukseen.

Sami Lehtoranta kiritti Katajan pakkovoittoon CS Gaz Metan Mediasista.

Myös Jonte Flowers kunnostautui, kun Kataja vei neljännen jakson 30-13.

Kataja pelaa ensi viikolla paikasta EuroChallengen kahdeksan parhaan joukossa. Kuvat: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka.

Katajan 1900-päinen kotiyleisö luuli isäntäjoukkueen jatkomahdollisuuksien sulavan, kun Gaz Metan Medias johti ottelua parhaimmillaan numeroissa 31–47 kolmannella jaksolla. Kun tuoksinaa oli pelaamatta vielä viimeinen kymmenminuuttinen, johtivat vieraat yhä tukevasti 13 pisteellä.

 

Neljännen jakson alussa keskiöön nousi lähes koko syyskauden sivussa ollut Sami Lehtoranta. Samalla, kun Kataja mursi romanialaisvieraidensa itsetunnon puolustuspelillään, nuiji Lehtoranta yhdeksän pistettä joukkueen rynnätessä 17-0-nykäisyllään johtoon. Joensuulaisyleisö nousi tuulettelemaan täysin palkein, kun Lehtorannan kolmen pisteen kori iski taululle Katajan 65–64-johtolukemat.

 

Jonte Flowersin ja Antti Kanervon onnistumiset kasvattivat joensuulaisten etumatkan kuuteen pisteeseen. Medias pyrki vielä rinnalle, mutta ei kuitenkaan päässyt kiihkeillä loppuhetkillä kahta pistettä lähemmäs.

 

Jatkomahdollisuuksien kannalta Katajan oli voitettava ottelu vähintään kolmella pisteellä, ja joukkue iski pistettä paremmaksi loppulukemin 79–75 (26–39).

 

Samaan aikaan Turkissa Pinar Karsiyaka päihitti odotetusti BK Ventspilsin 84–75 (51–34). Myös Karsiyakan voitto oli Katajan jatkohaaveiden kannalta välttämätön.

 

Kokemus tiukoista paikoista palkittiin

 

Katajan päävalmentaja Jukka Toijala kiitteli tuttuun tapaan joukkueensa venymiskykyä tiukoissa paikoissa. Ensimmäinen puoliaika oli vaikea, mutta kolmannella jaksolla joukkuetta todella koeteltiin.

 

– Tulimme tauolta peliin ihan uudella ilmeellä ja sykkeellä, mutta Medias upotti parantuneesta puolustuksestamme huolimatta muutamia todella kovia koreja, Toijala kertasi.

 

– Jos meillä ei olisi ollut aiempia kokemuksia nousuista 16–17 pisteen takaa näissä EuroChallenge-peleissä, olisi voinut käydä köpelösti. Ymmärsimme kuitenkin, että kun alamme pelata yksi hyökkäys ja yksi puolustus kerrallaan eroa umpeen, meillä on täydet mahdollisuudet vielä palata peliin.

 

Toijala iloitsi erityisesti kotimaisten pelaajien esiinnoususta huikealla neljännellä jaksolla.

 

– Ensimmäinen puolisko oli Samille hankala, mutta kun peliä ratkaistiin, hän kantoi todella vakuuttavasti vastuunsa. Samalla tavalla Vesa Mäkäläinen, Petri Virtanen ja Antti Kanervo nousivat kukin suureen rooliin neljännen jakson aikana.

 

Katajan tehokkaimmat olivat Jonte Flowers (16/4/4 syöttöä/4 riistoa) ja Dan Coleman (14/11). Lehtoranta (11/3) upotti kaikki pisteensä neljännellä jaksolla. Kaksinumeroisille ylsi myös Kanervo (14/3).

 

Kataja pelaa ensi viikolla kotiottelun lohkojohtaja Pinar Karsiyakaa vastaan. Mikäli Kataja päihittää Karsiyakan ja Medias voittaa samaan aikaan Ventspilsin Romaniassa, lunastavat joensuulaiset paikkansa EuroChallengen kahdeksan parhaan joukossa.

 

– Jos joku olisi sanonut syys-lokakuussa meidän olevan helmikuun puolenvälin paikkeilla tilanteessa, jossa olemme voiton päässä kahdeksan parhaan joukosta, tiedä sitten miten siihen olisi suhtautunut, muistuttaa Toijala tilanteen ainutlaatuisuudesta.

 

– Karsiyaka on todella kova joukkue, mutta hekin ovat näyttäneet viime viikkoina haavoittuvaisuutensa. Tähtäämme kotivoittoon ja toivomme, että Medias hoitaa samaan aikaan oman osuutensa Romaniassa.

 

 

Joensuun Kataja – CS Gaz Metan Medias 79–75 (17–22, 26–39, 49–62)

Kataja:
Jonte Flowers 16/4/4 syöttöä/4 riistoa, Dan Coleman 14/11, Antti Kanervo 14/3, Sami Lehtoranta 11/3, Johnell Smith 9/2, Petri Virtanen 6/1/4 syöttöä, Vesa Mäkäläinen 6/0, Juho Lehtoranta 3/1, Juho Nenonen 0/3, Arttu Koljonen, Johannes Lasaroff, Ville Viita.

Medias:
Ivan Lilov 18/1, Aleksandar Mladenovic 12/4, Slobodan Dundjerski 11/5, Ivan Ivanovic 8/4/3 syöttöä.


Lisätietoja: Ottelutilastot
 
30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

21.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Mikko Koivisto, Mikael Aalto, Topias Palmi ja Alvar Peltoniemi jakavat mietteensä kovan puolivälieräkoitoksen alla

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.

20.3.2026 11:49 Korisliiga

18 erotuomaria valittu Korisliigan pudotuspeleihin

Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.

Näytä lisää vastaavia