19.2.2013 Joensuun Katajan mahdollisuudet edetä EuroChallengen kahdeksan parhaan joukkueen joukkoon elävät edelleen. Joensuulaiset venyivät jälleen tiukimmassa mahdollisessa paikassa voittoon, kun romanialainen CS Gaz Metan Medias kaatui Joensuussa 79–75 (26–39). Kataja pommitti hurjat 30 pistettä viimeisellä neljänneksellä kääntäen 13 pisteen takaa-ajomatkan edukseen.

Sami Lehtoranta kiritti Katajan pakkovoittoon CS Gaz Metan Mediasista.

Myös Jonte Flowers kunnostautui, kun Kataja vei neljännen jakson 30-13.

Kataja pelaa ensi viikolla paikasta EuroChallengen kahdeksan parhaan joukossa. Kuvat: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka.
Katajan 1900-päinen kotiyleisö luuli isäntäjoukkueen jatkomahdollisuuksien sulavan, kun Gaz Metan Medias johti ottelua parhaimmillaan numeroissa 31–47 kolmannella jaksolla. Kun tuoksinaa oli pelaamatta vielä viimeinen kymmenminuuttinen, johtivat vieraat yhä tukevasti 13 pisteellä.
Neljännen jakson alussa keskiöön nousi lähes koko syyskauden sivussa ollut Sami Lehtoranta. Samalla, kun Kataja mursi romanialaisvieraidensa itsetunnon puolustuspelillään, nuiji Lehtoranta yhdeksän pistettä joukkueen rynnätessä 17-0-nykäisyllään johtoon. Joensuulaisyleisö nousi tuulettelemaan täysin palkein, kun Lehtorannan kolmen pisteen kori iski taululle Katajan 65–64-johtolukemat.
Jonte Flowersin ja Antti Kanervon onnistumiset kasvattivat joensuulaisten etumatkan kuuteen pisteeseen. Medias pyrki vielä rinnalle, mutta ei kuitenkaan päässyt kiihkeillä loppuhetkillä kahta pistettä lähemmäs.
Jatkomahdollisuuksien kannalta Katajan oli voitettava ottelu vähintään kolmella pisteellä, ja joukkue iski pistettä paremmaksi loppulukemin 79–75 (26–39).
Samaan aikaan Turkissa Pinar Karsiyaka päihitti odotetusti BK Ventspilsin 84–75 (51–34). Myös Karsiyakan voitto oli Katajan jatkohaaveiden kannalta välttämätön.
Katajan päävalmentaja Jukka Toijala kiitteli tuttuun tapaan joukkueensa venymiskykyä tiukoissa paikoissa. Ensimmäinen puoliaika oli vaikea, mutta kolmannella jaksolla joukkuetta todella koeteltiin.
– Tulimme tauolta peliin ihan uudella ilmeellä ja sykkeellä, mutta Medias upotti parantuneesta puolustuksestamme huolimatta muutamia todella kovia koreja, Toijala kertasi.
– Jos meillä ei olisi ollut aiempia kokemuksia nousuista 16–17 pisteen takaa näissä EuroChallenge-peleissä, olisi voinut käydä köpelösti. Ymmärsimme kuitenkin, että kun alamme pelata yksi hyökkäys ja yksi puolustus kerrallaan eroa umpeen, meillä on täydet mahdollisuudet vielä palata peliin.
Toijala iloitsi erityisesti kotimaisten pelaajien esiinnoususta huikealla neljännellä jaksolla.
– Ensimmäinen puolisko oli Samille hankala, mutta kun peliä ratkaistiin, hän kantoi todella vakuuttavasti vastuunsa. Samalla tavalla Vesa Mäkäläinen, Petri Virtanen ja Antti Kanervo nousivat kukin suureen rooliin neljännen jakson aikana.
Katajan tehokkaimmat olivat Jonte Flowers (16/4/4 syöttöä/4 riistoa) ja Dan Coleman (14/11). Lehtoranta (11/3) upotti kaikki pisteensä neljännellä jaksolla. Kaksinumeroisille ylsi myös Kanervo (14/3).
Kataja pelaa ensi viikolla kotiottelun lohkojohtaja Pinar Karsiyakaa vastaan. Mikäli Kataja päihittää Karsiyakan ja Medias voittaa samaan aikaan Ventspilsin Romaniassa, lunastavat joensuulaiset paikkansa EuroChallengen kahdeksan parhaan joukossa.
– Jos joku olisi sanonut syys-lokakuussa meidän olevan helmikuun puolenvälin paikkeilla tilanteessa, jossa olemme voiton päässä kahdeksan parhaan joukosta, tiedä sitten miten siihen olisi suhtautunut, muistuttaa Toijala tilanteen ainutlaatuisuudesta.
– Karsiyaka on todella kova joukkue, mutta hekin ovat näyttäneet viime viikkoina haavoittuvaisuutensa. Tähtäämme kotivoittoon ja toivomme, että Medias hoitaa samaan aikaan oman osuutensa Romaniassa.
Joensuun Kataja – CS Gaz Metan Medias 79–75 (17–22, 26–39, 49–62)
Kataja: Jonte Flowers 16/4/4 syöttöä/4 riistoa, Dan Coleman 14/11, Antti Kanervo 14/3, Sami Lehtoranta 11/3, Johnell Smith 9/2, Petri Virtanen 6/1/4 syöttöä, Vesa Mäkäläinen 6/0, Juho Lehtoranta 3/1, Juho Nenonen 0/3, Arttu Koljonen, Johannes Lasaroff, Ville Viita.
Medias: Ivan Lilov 18/1, Aleksandar Mladenovic 12/4, Slobodan Dundjerski 11/5, Ivan Ivanovic 8/4/3 syöttöä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.