7.1.2015 Joensuun Katajan toista kuukautta Korisliigassa kestänyt viiden pelin voittoputki napsahti poikki keskiviikkona Kauhajoella, kun kaksi edellistä peliään hävinnyt sarjakakkonen Karhu voitti täpärästi 90-88 (49-50).

Devonne Giles ja Karhu katkaisivat Katajan voittoputken.

Kenneth Simms ja KTP jatkavat sarjakärjessä, kun tällä kertaa kotkalaiset voittivat Namika Lahden. Kuvat: Matti O. Koskinen & Kai Kilappa.
Huipputasainen peli ratkesi viimeisellä minuutilla. Antti Kanervo nosti vapaaheitoilla Karhun johtoon, kun Kataja sen sijaan epäonnistui kahdessa viimeisessä hyökkäyksessään.
- Todella hyvätasoinen matsi, jossa meillä oli vastassa erittäin hyvässä vireessä oleva Kataja. Selvää tasoeroa ei näkynyt. Hyökkäsimme hyvin ja puolustuksessakin tuli onnistumisia, kuten loppuratkaisussa Jermont Hortonin pysäytettyä Robert Arnoldin, kertasi Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Karhun koko aloitusviisikko heitti kaksinumeroiset pisteet. Tehokkaimpia olivat Devonne Giles 19:llä ja Bojan Sarcevic 18 pisteellä. Ken Horton teki Katajalle 28 ja Tom Knight 20 pistettä.
Liigaa johtava KTP otti Namika Lahdesta kotivoiton 77-67 (39-34). KTP piti johtoa ensimmäisen vartin jälkeen, mutta ei pystynyt kasvattamaan johtoaan kymmentä pistettä suuremmaksi.
LaMonte Ulmer teki voittajille 23 pistettä ja Kenneth Simms 20. Namikasta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Kevin Tiggs 18:lla ja Vesa Mäkäläinen 12 pisteellä.
Tapiolan Hongan ahdinko syveni kymmenenteen peräkkäiseen tappioon, kun Salon Vilpas haki peräpään pelistä vierasvoiton 103-80 (60-41). Peli ratkesi toisella jaksolla, jonka Vilpas vei peräti 37-19.
Vilppaan voiton rakensi yhdysvaltalaiskolmikko, kun Juan Pattillo teki 25, William Walker 24 ja Darren Duncan 22 pistettä.
- Pyrimme paikkapuolustuksella ottamaan Salon jenkit pois. Vilppaalla on ollut edellisissä peleissä vaikeuksia paikkaa vastaan, mutta ei tänään, Hongan valmentaja Tuomas Iisalo kommentoi.
Hongan tehokkain oli Emmanuel Ubila 33 pisteellä. Hongan sairaslistalla oli edelleen viimeksi marraskuussa pelannut Ronnie Clark.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.