Kataja jatkaa Korisliigan kärjessä

8.11.2006 Joensuun Kataja vahvisti sarjajohtoaan Korisliigassa ottamalla keskiviikkokierroksella 86-79 (43-28) -kotivoiton Lappeenrannan NMKY:stä. Kataja on kivunnut sarjakärkeen voittamalla kahdeksasta viime pelistään seitsemän.

Tasainen peli eteni alusta asti Katajan komennossa, vaikka LrNMKY sai kahdella viimeisellä neljänneksellä kavennetuksi pariinkymmeneen pisteeseen venynyttä kotijohtoa.

Sami Lehtoranta rakensi Katajan voittoa 25:llä ja Petri Virtanen 22 pisteellä. Luke Lloyd kahmi Katajalle levypalloherruuden 16 irtopallolla. Steve Smith ja Michael Cuffee heittivät LrNMKY:lle 19 pistettä mieheen.

KTP:llä hurja kiri 

Kymenlaakson koripalloherruus kallistui tällä kertaa Kotkaan, kun KTP otti hurjalla kirillä 88-84 (32-48) -kotivoiton Kouvolan Kouvoista.

Seitsemästä viime pelistään kuusi voittanut KTP nousi sarjan kakkoseksi, kun se tuotti hyvän alkukauden jälkeen taantuneelle Kouvoille nyt jo neljännen peräkkäisen tappion.

KTP onnistui hurjassa takaa-ajossaan, kun se tavoitti Kouvojen kolmannella jaksolla jo 23 pisteen suuruiseksi kasvaneen johdon. Kouvot johti vielä viimeisen minuutin alkaessakin, muta Michael Poundsin kolmonen käänsi voiton KTP:lle.

Jerald Fields heitti voittajille 23 pistettä ja Jan-Michael Thomas 19. Chris Sandy oli Kouvojen tehokkain 26 pisteellä, mutta sortui liian usein pallonmenetyksiin.

ToPo haki keskiviikkokierroksen suurimman voiton Lahdesta, kun Namika Lahti kukistui murskalukemin 56-94 (40-44). Kotijoukkue johti peliä puolivälin vaiheille, mutta kaksi viimeistä kymmenminuuttista olivat ToPon näytöstä lukemin 50-16.

- Kyllä koris voi olla hienoa ja helppoa, kun kaikki pelaavat joukkueelle. Tänään eivät yksilöt loistaneet vaan koko joukkue, iloitsi ToPo-luotsi Pekka Salminen.

Logi Gunnarsson heitti ToPolle 25 pistettä, Alex Wesby 16 ja William Coley 15. Heikosti kotikoreihin osuneesta Namikasta Sidney Holmes pääsi tehokkaimmaksi vaatimattomalla 13 pisteen saldolla.

Pelin alku myöhästyi parikymmentä minuuttia, kun korirengas jäi alkuverryttelyssä donkin seurauksena Namika Lahden Vesa Mäkäläisen käteen.

Myös Honka paranteli tasaisessa keskikastissa asemiaan 87-79 (44-43) -kotivoitolla Team Componentasta.

Honka tavoitti numerollisesti tasaisessa pelissä Componentan johdon toisella neljänneksellä eikä päästänyt vieraita enää sen jälkeen edelle.

- Olimme koko ajan Honkaa pari askelta jäljessä, vaikka numerot saattoivatkin kertoa toista. Hongalla oli selkeästi enemmän vaihtoehtoja käytettävissään kuin meillä. Jouduin samalla polttamaan Chris Davisin ja Roope Suonion puhki, myönsi Componentan valmentaja Timo Hakamaa.

Monte Cummings erottui jälleen Hongan tehomieheksi 26 pisteellä. Jukka Matinen heitti 22 ja Matt Williams 17 pistettä. Karkkilan ykkönen oli Chris Davis 31 pisteellä. Roope Suonio pussitti 19 pinnaa. 

Tarmo yllätti Korihait

Porvoon Tarmo yllätti nousujohteisesti viime aikoina pelanneen Korihait Uudessakaupungissa selvällä 79-100 (38-56) -voitolla.

Voittajien paras korintekijä oli Ryan McDade 22 pisteellään, kun Korihaiden tehomiehistä Akeem Scott keräsi 30 ja John DeGroat 21 pistettä. McDaden ohella neljä muutakin porvoolaista ylsi kaksinumeroisiin pistelukemiin.

Tampereen Pyrintö katkaisi peräti kymmenen pelin mittaisen tappioputkensa vieläpä vierasvoitolla, kun Vantaan Pussihukat kukistui 94-101 (51-48). Tulos syvensi PuHun tappiokierrettä seitsemän pelin mittaiseksi.

PuHu voitti ensimmäisen neljänneksen 12 pisteellä, mutta sen jälkeen Pyrintö otti ohjat haltuunsa.

Miles Daniels pussitti Pyrinnölle 30 pistettä ja James Wright 23. Pyrinnön uusi yhdysvaltalaispeluri Marvin Black aloitti 15 pisteen teholla. Vaisun PuHun parhaita olivat Elias Kajander 18 pisteellä sekä Bilal Salaam ja Marwan Gaines 16 pisteillä.

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

29.4.2025 16:06 Korisliiga

Topias Jokela siirtyy Pyrintöön

Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.

29.4.2025 10:00 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita Ruudun 3 kuukauden lahjakortti

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

Näytä lisää vastaavia