Kataja ja Honka välieriin

20.3.2003 SM-runkosarjan kärkikaksikko, joensuulainen Kataja ja Honka, pelaavat tänäkin vuonna SM-mitaleista. Kataja selvitti tiensä välieriin hakemalla 88-76-voiton Lappeenrannan NMKY:stä keskiviikkona. Honka puolestaan löysi kateissa olleen vauhtinsa ja nujersi Kouvot näytöstyyliin vieraissa 104-69. Molemmat ottelusarjat päättyivät 3-1. Kahdessa muussa puolivälieräparissa sen sijaan nähdään viidennet ottelut, jotka pelataan perjantaina (21.3.).

Kataja oli jälleen aggressiivisempi osapuoli, joka nousi ottelusarjan teemaksi. Kummalla riitti enemmän nälkää, veti kamppailuissa pidemmän korren. Tällä kertaa aggressiivisuus ei näkynyt niinkään levypallotilastoissa, vaan virheissä. Kataja puolusti hyvin läpi ottelun, mutta ei joutunut rikkomaan kuin satunnaisesti, kun lappeenrantalaiset kaihtoivat korinalustilanteita.

Kolmannella neljänneksellä Lappeenrannalla oli mahdollisuutensa, kun Kataja oli Jukka Toijalan ja Andre Foremanin korinteon varassa. Kotijoukkue hivuttautuikin vieraiden tuntumaan (45-49). Jakson viimeisillä minuuteilla Janne Valtonen teki kuitenkin viisi pistettä ja Foreman sivalsi kolmosen pojaan summerin soidessa. Näin Kataja pääsi päätösneljännekselle kahdeksan pisteen johtoasemassa (49-57). Lopulliset niitit LrNMKY:n arkkuun nakutti Sami Laaksonen.

Foreman oli teholukemillaan 24/12 kentän tehokkain. Loppua kohden parantanut Clifton Jones (16/6), Toijala (15/4) ja Laaksonen (14/3) säestivät. Lappeenrannan yksinäinen oli maajoukkuelaituri Pasi Riihelä, joka teki 17 pistettä ja poimi kahdeksan levypalloa.

Kataja saa välierissä vastaansa huonoimmin SM-runkosarjassa sijoittuneen välieräjoukkueen. Mikäli Vilpas etenee välieriin ottelusarjastaan Pussihukkia vastaan, on Vilpas Katajan vastus. Mikäli taas Pussihukat voittaa, tulee Katajalle vastaan voittaja otteluparista KTP-BC Jyväskylä.

Honka karkasi lyhyellä viisikolla

Espoolaisjoukkue Honka vakuutti keskiviikkona. Se kirmaisi karkuun jo avausjaksolla, jonka se vei nimiinsä 34-16. Honka-luotsi Mihajlo Pavicevic marssitti kentälle aloitusviisikon, joka oli lyhyempi kuin joukkueen aiemmissa otteluissa. Viisikkoon kuuluivat Olli Nikitin, Maurizio Pratesi, Marcus Grant, Jukka Hemdal ja Heikki Zitting. Kyseinen iskunyrkki löysi peli-ilon, joka Hongan peleistä on ollut kateissa. Tulosta syntyi sen mukaisesti: vierasjoukkue puolusti aggressiivisesti, pääsi juoksemaan nopeita ja heittopeli kulki kauempaakin.

- Ratkaisimme ottelun tällä kertaa heti ensimmäisellä neljänneksellä. Tämä oli sitä peliä, jolla pärjäsimme myös runkosarjassa. Kouvot on hyvä nuori joukkue, jolla on tulevaisuutta, mutta vielä ei ollut heidän aikansa, Pratesi pohti taiston tauottua.

Kouvojen kokonaisvirettä laski upean kauden – ja puolivälieräsarjan - pelanneen Ville Kauniston vatsatauti, joka vei mehut miehestä jo varhaisessa vaiheessa. Teemu Loikkanen tuli peliin vaihdosta ja vastasi Kouvojen pirteimmästä esityksestä. Muuten onnistujat olivat vähissä.

Hongalla sen sijaan onnistujia riitti. Yksi heistä oli 70 prosentin (7/10) tarkkuudella 20 pistettä heittänyt Pratesi. Grant teki 24 pistettä ja vei 11 levyriä. Vaihtomiehen rooliin joutunut Dan Crosskin paransi huomattavasti. Hän pussitti 16 pistettä pelaten koko ajan joukkueelleen.

Vilpas nousi ahdingosta – taas

Salolaisjoukkue Vilpas Vikings on muokannut puolivälierätaistelustaan Pussihukkien kanssa varsinaisen trillerin. Oltuaan 0-2-otteluvoitoin tappiolla Vilpas on kahdessa viimeisessä venynyt voittoihin. Kuten maanantainakin, aiheutti Vilpas sydämentykytyksiä salolaiskannattajille myös keskiviikkona. Vilpas aloitti huonosti jääden jälkeen Pussihukista, jotka ottivat alussa 14-4-johdon. Salolaiset löysivät tämän jälkeen pian rytminsä ja alkoi tapahtua. Vilpas teki reilun kymmenminuuttisen aikana 39 pistettä ja pääsi puoliajalle 43-33-johdossa.

PuHu tuli vielä kertaalleen uhkaamaan kotijoukkuetta nousten kolmen pisteen päähän päätösjakson alussa. Ilpo Jalonen rauhoitti kuitenkin tilanteen kokemuksellaan ja Donta Bright sekä Jukka Kataja väänsivät tukun koreja, joilla Vilppaan 85-74-voitto varmistui.

Vilppaan esitys oli kaikkiaan tasainen. Viisi pelaaja ylsi kaksinumeroisiin pistelukemiin. Yllättäjiksi nousivat neljä kolmosta heittänyt Mikko Arosilta (13/0) ja Markku Koivisto (11/9), joka haki tärkeitä levypalloja. PuHu:n järkälemäinen Philip Hickey joutui aikaisin virhevaikeuksiin ja istui pitkät tovit penkillä. Ville Olki oli vantaalaisten paras. Hän heitti 18 minuutissa 12 pistettä.

Jyväskylä vahvempi ilman Burtoniakin

Jos Vilpas on osoittanut venymiskykyä, niin samaa voi totisesti sanoa BC Jyväskylästä. Jyväskylä joutui keskiviikon neljänteen puolivälierään KTP:a vastaan ilman toista amerikkalaisvahvistustaan. Jo maanantaina sairaana pelannut Nat Burton oli keskiviikkona sängyn pohjalla kuumeen kourissa ja angiinaan sairastuneena. Jyväskylä onnistui kääntämään Burtonin poissaolon positiiviseksi energiaksi, joka kantoi voittoon.

KTP johti parhaimmillaan pariinkin otteeseen kymmenellä pisteellä, viimeksi tilanteessa 51-41. BC Jyväskylän voittokirin avasi Petri Virtanen, joka virtuoosimaisilla koreillaan tahditti kotijoukkueen 67-63-johtoon. Virtanen teki kolmannella jaksolla 14 pistettä. Päätösneljänneksellä tahtipuikon otti käsiinsä Patrick Savoy. KTP käväisi vielä pisteen päässä (77-76), mutta Savoy vei ottelusarjan viidenteen ja ratkaisevaan peliin tekemällä joukkueensa yhdeksän viimeistä pistettä. BC Jyväskylä voitti lukemin 86-76.

Koko ottelussa Savoy nosteli 36 pistettä, Virtanen puolestaan rankaisi kotkalaispuolustusta 25 pisteen edestä. KTP:llä pisteidenteko jakaantui tasaisemmin, mutta joukkueen esitystä synkensivät lukuisat menetykset. KTP menetti pelivälineen hallinnan peräti 22 kertaa, joista amerikkalaiskaksikolle James Head-Greg Lewis merkittiin 16.

Viidennet puolivälierät pelataan siis perjantaina 21.3. Ottelu PuHu-Vilpas käynnistyy Myyrmäen Urheilutalolla klo 18.30 ja ottelu KTP-BC Jyväskylä samaan aikaan Karhuvuoren Urheilutalolla.

Asiat

 
30.1.2026 21:20 Sudenpennut

16-vuotiaiden poikien maajoukkue myllytti 140 pistettä Bulgarian kaadossa

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelasi toisen ottelunsa Unkarin Székesfehérvárissa pelattavassa kansainvälisessä turnauksessa. Sudenpennut nappasi ylivoimaisen voiton Bulgariasta numeroin 140-54 (75-26).

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

30.1.2026 13:45 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä monivaiheinen alkukausi – ”Tämä on bisnestä ja tilanteet muuttuvat”

Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.

30.1.2026 11:19 Valmentajat

Olivia Eklund siirtyy valmentamaan Sveitsiin

Tapiolan Hongan pitkäaikainen juniorivalmentaja Olivia Eklund, 29, siirtyy valmentamaan sveitsiläiseen koripalloseura Swiss Centraliin sekä yhteistyössä Kriens Basketballiin. Tämän lisäksi Eklund on myös solminut sopimuksen sveitsiläisen ProBasketin kanssa.

30.1.2026 08:11 Susijengi

Belgia nimesi ehdokkaansa helmi-maaliskuun Susijengi-kohtaamisiin

Helmi-maaliskuun taitteen tuplakohtaamiseen Susijengiä vastaan valmistautuva Belgia on nimennyt 24 pelaajan ehdokasryhmänsä tulevaan EM-karsintaikkunaan. Belgia ja Susijengi kohtaavat Charleroissa perjantaina 27.2. ja Espoo Metro Areenalla sunnuntaina 1.3.

29.1.2026 21:25 Sudenpennut

16-vuotiaiden poikien turnaus Unkarissa käynnistyi voitolla – Sudenpennut löylytti latvialaista Ekselences Centrsiä

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue aloitti tänään neljän ottelun mittaisen turnausurakkansa Unkarin Székesfehérvárissa. Sudenpennut kaatoi Latvian koripalloliiton akatemiajoukkue Ekselences Centrsin 63-100 (35-48).

29.1.2026 11:45 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue Unkarissa: ”Olemme halunneet vastata kansainvälisen koripallon laajentuneeseen tasoon”

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue pelaa torstaista sunnuntaihin neljä kansainvälistä ottelua Unkarin Székesfehérvárissa. Perinteisen maaottelukalenterin ulkopuolella pelattavalla turnauksella vastataan kansainvälisen koripallon laajentuneeseen tasoon.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

26.1.2026 22:55 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 4

Naisten I divisioonassa nähtiin useita jännitysnäytelmiä ja selkeitä murskavoittoja. Miesten I divisioona B:ssa sarjan kärkipaikkaa hallitseva Pantterit osoitti jälleen vahvuutensa, kun taas PeU-Basket juhli kierroksen jännittävimmässä trillerissä niukkaa voittoa Ura Basketista. Miesten I divisioona A Kipinä Basket ja ACO Basket jatkoivat vahvassa vireessä sarjan kärkisijoilla, samalla kun Helsingin paikalliskamppailu kääntyi dramaattisesti Namikan eduksi yhdellä pisteellä.

Näytä lisää vastaavia