Kataja hävisi trillerissä Benficalle, Antwerp upotti kolmosilla KTP:n

18.11.2014 Joensuulainen Kataja Basket ja kotkalainen KTP-Basket kärsivät molemmat tappiot EuroChallenge-kierrokselle kotipeleissään. Katajan kohtaloksi koitui portugalilainen Sport Lisboa e Benfica ja KTP:n taas upotti belgialainen Port of Antwerp Giants.

Katajan Teemu Rannikon 16 syöttöä eivät riittäneet kaatamaan Benficaa Joensuussa.

KTP:n LaMonte Ulmer oli kovalla pelipäällä naulaten 29 pistettä...

... mutta viime kaudella Korikobria edustanut Kyle Fogg veti pidemmän korren 33 pisteellä. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Kai Kilappa.


Katajalle tappio oli erityisen murheellinen, koska mahdollisuudet EuroChallenge-jatkopaikkaan menivät käytännössä mahdottomaksi. Joensuulaisten vahva toinen neljännes vei kotijoukkueen 49-42-johtoon tauolla, mutta vieraat kuroivat kaulan tasoihin viimeisellä neljänneksellä.

Jobey Thomaksen (32/4/3 syöttöä) kaksi perättäistä kolmosta veivät 82-86-johtoon, kun peliaikaa oli enää jäljellä vajaat viisi minuuttia.

Ken Horton (27/6/3 syöttöä/3 riistoa) vei lay-upillaan Katajan pisteen johtoon, kun peliaikaa oli jäljellä pari minuuttia, mutta Thomas rankaisi jälleen upottamalla kaksi kaukoheittoa kaaren takaa vieden Benfican neljän pisteen johtoon, kun kellossa oli aikaa 38 sekuntia.

Benfican vapaaheiton ja Hortonin lay-upin jälkeen loppunumeroiksi kirjattiin 90-93

Hortonin lisäksi Katajan onnistujiin kuului Robert Arnold (20/6/3 syöttöä/4 riistoa), Tommi Huolila (13/3), Garrius Holloman 12/4/3 riistoa) ja mielettömät 16 syöttöä jakanut Teemu Rannikko (8/1).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot



Fogg ja Giantsin kolmoset kaatoivat KTP:n


Vauhdikkaassa ja koririkkaassa ottelussa KTP otti ensimmäisen jaksovoiton 29-26, kun LaMonte Ulmerin (29/9/3 syöttöä) ranne oli ilmiliekeissä miehen skoratessa ensimmäiseen kymmeneen minuuttiin 10 pistettä.

Toisella neljänneksellä Giantsin, viime kaudella Lapuan Korikobrissa Korisliigan vuoden ulkomaalaisvahvistuksen palkinnon voittanut, Kyle Fogg (33/4) kuitenkin johdatti belgialaiset taukojohtoon 42-56.

 

Kolmannella neljänneksellä kotkalaisille oli hetkensä, mutta vierasjoukkue kykeni pitämään kaksinumeroisen johtonsa Foggin hyökkäysshow'n myötä. Päätösneljänneksellä KTP:n paikkapuolustus toimi ajoittain, mutta vieraat nappasivat sarjapisteet mukaansa selvin numeroin 93-112.

Vierasjoukkue pommitti ahkerasti kaaren takaa kolmosia läpi: Giants ampui 26 kolmosta, joista peräti 17 meni sisään (65,4%).

- Ei voi olla tyytyväinen. Häviän mieluummin 55-49, kuin 93-112. Jos kaveri mättää 28 pistettä jokaiselle neljännekselle, ei meillä ole mitään mahdollisuutta voittaa. Peli oli tänään sekaisin kuin Karhuvuoren tulostaulu, KTP-luotsi Anton Mirobylov kommentoi.

KTP:lta pelipäällä olivat Ulmer, Kenneth Simms (21/11/3 riistoa), Timo Heinonen (18/3) ja Brandon Jefferson (17/3/4 syöttöä).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot


Tuomisen Bearsille myös tappio


Ville Tuomisen luotsaama tanskalainen Bakken Bears kärsi myös tappion omassa EuroChallenge-ottelussaan. Bears hävisi numeroin 83-92 (50-47) belgialaiselle Okapi Aalstarille.

Bearsin Thomas Laerke heitti 17 pistettä, kun taas Okapin Taylor Braun pisti paremmaksi tekemällä 27 pistettä.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
6.2.2026 20:44 Korisliiga

Laine ja Palmi jälleen vauhdissa – Pyrintö pitää kynsin hampain kiinni playoff-paikastaan

Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.

6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

30.1.2026 21:09 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjat ryminällä käyntiin: ylemmässä lohkossa juhlivat Kauhajoki ja Seagulls, alemmassa Kouvot, Kataja ja Bisons

Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.

26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

Näytä lisää vastaavia