28.5.2008 Kari Luontila, 44, on BC Nokian naisten SM-sarjajoukkueen uusi päävalmentaja. Jo kymmenen vuotta sitten naisten pääsarjassa ensimmäisen kerran valmentanut Luontila ottaa haasteen vastaan innostuneena.
- Harvoin tällaista mahdollisuutta tarjotaan, sanoo Luontila.
Joukkueen kakkosvalmentajana toimii ensi kaudella Marianne Koskinen.
- Parempaa kaveria ei tästä valtakunnasta tähän hommaan löydy, tietää Luontila.
Luontila ja Koskinen valmensivat BC Nokian naisia jo kaudella 2003-04. Tuolloin joukkue eteni aina pronssiotteluun asti. Siinä Pussihukat kukisti BC Nokian Vantaalla pelatussa ottelussa.
BC Nokian naiset aloittavat harjoitukset Luontilan ja Koskisen johdolla välittömästi.
- Kotimaisessa osastossa tapahtunee vain pientä vaihtuvuutta, mutta ulkomaalaispelaajat mietitään uudestaan.
Luontila on valmentanut useita tyttömaajoukkueita ja hän toimii parhaillaan Koripalloliiton kouluttajana. BC Nokiassa Luontila on valmentanut viime vuodet tyttöjunioreita.
- Uuteen sopimukseen kuuluu osana myös A-, B- ja C-tyttöjen valmennuksen organisointi. Nyt pyritään etenemään pitkäjänteisesti eikä tavoitella vain äkkimenestystä SM-sarjassa, kertoo Luontila Nokian uusista kuvioista.
- Jo ensi kaudeksi A-tytöistä nousee pelureita naisten SM-ryhmään. Lisäksi meillä on kasvamassa loistavia C-tyttöjä. Jo heidän takiaan on tärkeää pitää edustusjoukkue ryhdissä.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.