29.8.2007 Kauhajoen Karhun Korisliiga-joukkue ei aikaillut uuden takamiehen hankkimisessa. Seura on kiinnittänyt viime viikolla loukkaantuneen Alonzo Evansin tilalle 22-vuotiaan Daryl Hudsonin. Hän tulee Howardin yliopistosta, joka on NCAA I divisioonan koulu.
194-senttinen Daryl Hudson merkkautti viimeisellä kaudellaan henkilökohtaiselle tilastorivilleen 14,9 pistettä, 6,2 levypalloa ja 1,8 syöttöä. Miehen heittoprosentti kakkosissa oli 52,1, kolmosissa 44,4 ja vapaaheitoissa 69,6.
- Daryl Hudson oli koko ajan ykkösvaihtoehtomme takamiehen tontille, mutta tyypilliset agenttikuviot sotkivat jo valmista sopimustamme heinäkuun alussa, kertoo Karhun päävalmentaja Greg Gibson.
– Kun jouduimme tilanteeseen, jossa Evans loukkasi jalkansa ja oli selvää, että tarvitsemme uuden pelaajan, otin uudelleen yhteyttä Hudsoniin. Hän on erittäin urheilullinen, joka tulee pelaamaan pointtia Kauhajoella. Hän toki pystyy pelaamaan myös liki kaikkia muitakin pelipaikkoja, joka on selkeä bonus joukkueellemme, jatkaa Gibson.
Karhu on aiemmin solminut ensi kaudesta 11 pelaajasopimusta. Sopimuspelaajat ovat Hudsonin lisäksi Olli Ahvenniemi, Kwamena Brace, Josh Gross, Santeri Latvala, Markku Loukko, Cedric McGowan, Toni Raiski, Heikki Saaristo, Ville Sihto, Juho Teppo ja Arttu Tuomiaho.
Kauhajoki pelaa syyskuun aikana harjoitusturnauksessa Nokialla Tampereen Pyrintöä, Team Componentaa, Turun NMKY:tä ja BC Nokiaa vastaan. Myöhemmin syyskuulla Kauhajoelle tulee Team USA Select ja Tampereen Pyrintö. Suomen cup alkaa Karhun osalta Lappeenrannassa 26.9. ja Korisliiga käynnistyy kotipelillä ToPoa vastaan 6.10.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.