1.10.2014 Helsinki Seagullsin ensimmäinen Korisliigan ottelu päättyi kotitappioon, kun Kauhajoen Karhu haki pisteet lukemin 72-67 (25-33). Avauskierroksen muut voitot veivät mestaruutta puolustava Pyrintö, Bisons, KTP ja Lapua. Kierroksen katsojakeskiarvo nousi 980:aan. Helsingissä, Tampereella ja Kotkassa oli yli tuhat katsojaa.

Bojan Sarcevicin johtama Karhu teki voitokkaan retken Helsinkiin.

Susijengin kanssa MM-kisoissa viilettäneen Antero Lehdon Pyrintö oli hurjassa tikissä heti kauden avauksessa.

Niinikään Susijengistä tuttu Antto Nikkarinen ja Bisons selvittivät Kouvojen heittämän haasteen.

Brandon Jeffersonin heittokäsi kävi kuumana, kun KTP piti Vilppaan aisoissa. Kuvat: Francois Perthuis & Matti Koskinen.
Seagulls johti peliä suurimman osan ajasta, mutta Karhu piti johtoa viimeiset kahdeksan minuuttia.
- Siirryimme kolmannella jaksolla paikkapuolustukseen, jolla saimme hidastettua Seagullsin peliä. Toinen tärkeä muutos tuli, kun aloimme osua koriin heikon alun jälkeen, tiivisti ratkaisut Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Gregory Mangano teki Karhulle 20 pistettä ja Jermont Horton 19.
Seagullsin tehokkain oli tiistaina Suomeen tullut Melsahn Basade 17 pisteellä. Carl Lindbom heitti 14 pistettä.
- Onnittelut Kauhajoelle. Aika kaksijakoiset fiilikset pelistä. Aloitettiin hyvin ja tultiin peliin niin kuin pitääkin tulla ja esiintyä. Kauhajoki meni kuitenkin paikkapuolustukseen ja jäätiin vähän seisomaan paikoilleen, kommentoi Seagulls-luotsi Mikko Larkas.
Avauskierroksen tiukin peli kamppailtiin Lahdessa, jossa Lapuan Korikobrat voitti Namikan jatkoajalla 93-86 (80-80, 37-40).
Kotijoukkueen Cameron Bennerman vei pelin jatkoajalle, jota vieraat johtivat koko ajan.
- Kahtena vuonna olemme aloittaneet sarjan heikosti, mutta nyt tuntuu, että joukkue on heti valmis. Ideana oli nostaa puolustuksen tasoa harjoituspeleistä ja onnistuimme siinä, iloitsi Kobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic.
Stephen Lumpkins heitti voittajille 23 ja Paul Carter 22 pistettä.
Namikan tehokkaimpia olivat Ryan Wright 23:lla ja David Gonzalvez 19 pisteellä.
Kierroksen suurimman voiton otti puolustava mestari Tampereen Pyrintö, joka kaatoi kotipelissään Tapiolan Hongan 90-67 (44-36).
Pyrinnöllä oli kokoonpanossa vasta kaksi amerikkalaispelaajaa, mutta peli sujui muun muassa 15 kolmosen teholla.
Asenso Ampim teki voittajille 24 pistettä ja Antero Lehto 19.
- Ampimin heitto on kehittynyt yliopistouran lopussa ja ura on mennyt kovaa vauhtia eteenpäin. Uskon, että hän tulee olemaan yllättävän hyvä kaukoheittäjä. Hän on kenties sarjan nopein pelaaja, jolla on halu mennä kovaa tilanteisiin. Hän on todellinen Pyrintö-pelaaja, kiitteli Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Hongasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Ronnie Clark 17:llä ja Ike Udanoh 15 pisteellä.
Kouvot hiosti Loimaalla pitkään Bisonsia, joka käänsi kuitenkin voiton 93-79 (47-50).
Kouvot johti vielä päätösjakson puolivälissä, mutta hävisi loppupelin 4-21.
Bisonsin maajoukkuemiehistä Tuukka Kotti oli sivussa, mutta Antto Nikkarinen (22) ja Matti Nuutinen (19) vedossa.
Kouvoista erottui Jason Conley 25 pisteellä.
KTP-Basket aloitti kotivoitolla kukistettuaan Salon Vilppaan 81-74 (43-34).
Kotkalaiset johtivat läpi pelin, mutta Vilpas pysyi kannoilla etenkin 14 kolmosellaan.
- Kahdesta sarjapisteestä voi olla tyytyväinen. Aloitimme hyvällä höngällä, mutta jouduimme virhevaikeuksiin. Samalla hyökkäyspään paletti hajosi ja aloimme yrittää liikaa yksin. Viimeinen kuusi minuuttia oli kohtalaisen hyvää peliä, summasi Anton Mirolybov, KTP:n tuore päävalmentaja.
Kenneth Simms nosti KTP:lle 23 ja Brandon Jefferson 22 pistettä.
William Walker pussitti Vilppaalle 29 ja Darren Duncan 21 pistettä.
Korisliigan ensimmäisen kierroksen katsojakeskiarvo nousi 980:aan eli reilusti yli viime kauden 800 katsojan keskiarvon. Helsingissä, Tampereella ja Kotkassa oli yli tuhat katsojaa.
(STT - Basket.fi)
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.